Stát na letošek chystá rozsáhlou kontrolu firem, přes které tečou peníze. Bude se týkat bank, záložen, obchodníků s cennými papíry, směnáren i realitních kanceláří.

Ministerstvo financí má totiž podezření, že některé podceňují svoji povinnost prověřovat podezřelé transakce a hlásit je. Počet podezřelých hlášení vloni meziročně klesl o stovku na 2224.

V praxi to znamená, že bude mnohem těžší a nebezpečnější snažit se utajit velký vklad hotovosti, poslat ho do zahraničí nebo před bankou skrývat skutečné vlastníky obchodní společnosti.

Kontroly již nebudou jen papírové, slibuje ministerstvo

„Nespokojíme se jen s administrativní kontrolou. Letos chceme začít skutečné kontroly, mimojiné i ve spolupráci s Českou národní bankou,“ řekl v rozhovoru pro HN šéf finančně analytického útvaru ministerstva Milan Cícer, bývalý náměstek ředitele protikorupční policie, který na tuto klíčovou pozici nastoupil před rokem ještě za Miroslava Kalouska.

Kontroly by měly začít po 30. červnu. Ministerstvo začne od firem, které nedodaly systém vnitřních zásad boje proti praní špinavých peněz, což byla jejich zákonná povinnost.

Dva tisíce firem utekly do "ráje" 

Zaměří se ale i na banky, které hlásí málo podezřelých transakcí. Podle Cícera dokonce existují i takové banky, které zatím nepodaly hlášení žádné.

Boj proti praní špinavých peněz je pro stát důležitý. Škody z něj se pohybují v řádu desítek miliard korun. Na podezřelých transakcích firmy ročně nahlásí asi 34 miliard korun. Na druhou stranu ale může snaha o větší kontrolu vyvolat exodus firem do daňových rájů.

Jen loni se podle údajů Čekia do „ráje“ přesunulo 2153 firem, což je nejvíce za poslední čtyři roky.

ctete-v-ctvrtecnich-HN