Na českém internetu vzniká nový nákupní portál ZOOT. Projekt, jehož cílem je propojit značky s jejich fanoušky či dát inspiraci k nakupování, bude zároveň fungovat na principu sociálních sítí a v propojení s Facebookem.

Za myšlenkou "sociálního nakupování" stojí hned dvě velké osobnosti české reklamy. Josef Havelka, zakladatel agentury Leo Burnet a Ladislav Trpák, zakladatel internetové reklamní společnosti Advertures.

Reklama bez spamu

Nápad je jednoduchý. Každý uživatel si vybere značky a produkty firem, které ho zajímají, a od nich pak přijímá nákupní typy či informace o slevách. Značky cílí přímo na své fanoušky, čímž odpadá obtěžování "spamováním" všech uživatelů. Web zároveň funguje jako nákupní guru-rádce: sbírá nejvýhodnější nabídky z internetu – nejenom z českých, ale i zahraničních e-shopů a přidává rady od profesionálů z jednotlivých oborů. Zároveň lidé mohou o zboží diskutovat mezi sebou a vyměňovat si zkušenosti.

V Česku zatím taková služba není, ale v zahraničí slaví podobné portály úspěch. Největší nákupní sítě jako Kaboodle, StyleHive či ThisNext byly založeny za oceánem už během roku 2006. "Projekt ZOOT má podle mého šanci na úspěch už jen v rámci toho, jak v Česku posilují sociální sítě a internetové prodeje," potvrzuje maloobchodní expert Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research. Jen na Facebooku je totiž nyní přes dva miliony Čechů.

Také podle studie společnosti KPMG se vliv sociálních sítí při nakupování zvyšuje a podle průzkumu 66 procent světových marketingových ředitelů plánuje investice právě na sociálních sítích a čtyřicet procent z nich chce dokonce v těchto sítích investovat dvacet procent celého marketingového rozpočtu.

Na českém portále ZOOT, který by měl být spuštěn v následujících týdnech, je už nyní registrováno 2000 značek – mezi nimi například Nokia, Philips, Canon, Nike či DKNY. Strategickým partnerem služby je společnost Vodafone.

Cíle zakladatelů nejsou nijak malé. "Náš plán je mít do dvanácti měsíců 350 tisíc až půl milionu uživatelů a do tří let dosáhnout hranice milionu uživatelů," říká Havelka.

ctete-v-sredu-530.gif
Související