Občanští demokraté neplánují, že by po volbách měli víc jak osm ministrů. Spíš méně. Pokud tedy vůbec nějaké. Petr Nečas to prohlásil, když představoval program ODS. "Naší představou je vytvoření středopravicové vlády," řekl kandidát konzervativců na premiéra.

A skutečně, ačkoli si občanští demokraté vyměňují s TOP 09 jízlivé poznámky o prvoplánovosti, resp. předstírané pravicovosti, jejich programy k sobě mají velmi blízko. "Jo, určitě, je to sesterská strana," odpověděl ostatně Nečas jednomu ze starostů vsetínského regionu na dotaz, jak se dívá na spolupráci s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem.

Aby ale mohla vzniknout středopravicová koalice, jsou potřeba i středové strany - tedy lidovci, Věci veřejné, případně zelení. A tady se programové průniky hledají komplikovaněji.

KDU-ČSL se po odchodu Kalouskovců stala pod vedením Cyrila Svobody sociálnědemokratickým béčkem. Na druhou stranu křesťanští demokraté, jak známo, se dokáží domluvit s kýmkoli, ne náhodou seděli ve většině porevolučních kabinetů.

Šéf Věcí veřejných Radek John se koalici s ODS nebrání, ale dodává, že jen s tou "očištěnou". Co to znamená, nedodává. Na školném nebo zdravotnických poplatcích se shodnou, hlavní volební lákadlo VV přímá demokracie už ale pro ODS nic není.

A sociální demokracie? "Abychom byli juniorním partnerem ve velké koalici, to nepřichází do úvahy," uvedl Nečas k velké koalici s ČSSD. Strany se, pravda, těžko shodnou v zásadních oblastech. Ale jak už opakovaně naznačil místopředseda socialistů Bohuslav Sobotka - pokud by zase nastala kritická situace, jako třeba povolební pat, budou spolu strany jednat. Vždyť i v roce 1998 se spolupráce Zemana s Klausem nezdála možná...