Jde již o druhou šokující teorii, kterou Hawking za poslední dva týdny zveřejnil v rámci přípravy svého nového dokumentárního seriálu Stephen Hawking's Universe (Vesmír Stephena Hawkinga) televizní stanice The Discovery Channel. Koncem dubna přišel s tvrzením, že ve vesmíru existuje život; mimozemšťané prý ale budou s největší pravděpodobností velmi nebezpeční a snažit se s nimi navázat kontakt může být pro lidstvo velmi riskantní.

Své teorie Hawking začal zveřejňovat, protože už se prý nebojí, že ho budou lidé mít za cvoka. "Cestování časem bylo druhdy považováno za vědecké kacířství, a tak jsem o něm raději nemluvil, protože jsem se bál, že mě označí za cvoka," řekl Hawking. "Dneska už nejsem tak opatrný."

Podle něj jakmile bude postavena vesmírná loď, která dokáže letět rychlostí blížící se rychlosti světla, pak den na palubě bude odpovídat roku na Zemi. To proto, že - podle Einsteinovy teorie - zrychlují-li objekty na cestě vesmírem, čas se kolem nich zpomalí. Pohyb časem zpátky je nemožný, dodal Hawking, protože to "porušuje základní pravidlo příčiny a následku".

Pokud by cestování časem do minulosti bylo možné, pak by člověk mohl zastřelit své dávné předky. "Věřím, že věci nemohou samy sebe učinit nemožnými," dodal Hawking.

Ovšem jakmile se jednou vesmírná plavidla přiblíží rychlosti světla, pak jejich posádky budou přeskakovat pozemské roky rychlostí dnů, což dá lidstvu šanci začít znovu. "Při plném výkonu potrvá šest let jen dosáhnout téhle rychlosti," říká Hawking.

"Po prvních dvou letech dosáhnou poloviční rychlosti světla a budou daleko mimo Sluneční soustavu. Po dalších dvou letech budou cestovat rychlostí 90 procent rychlosti světla. Po dalších dvou letech na plný výkon dosáhne plavidlo plné rychlosti, 98 procent rychlosti světla, a každý den na palubě bude jako rok na Zemi," vysvětluje vědec. "Při téhle rychlosti by cesta na okraj galaxie pro ty, kdo budou na palubě, trvala jen 80 let."

Profesor Brian Cox z Manchesterské univerzity listu The Times řekl, že Hawkingova teorie už má jistou oporu v experimentech prováděných ve velkém částicovém urychlovači Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. "Když zrychlíme malé částice na 99,99 procenta rychlosti světla, pak čas pro ně ubíhá jako jedna sedmitisícina našeho času," řekl.

Hawking připouští, že je cestováním v čase posedlý. Listu Daily Mail se svěřil, že kdyby mohl, vrátil by se zpátky, aby navštívil Marilyn Monroeovou v dobách její největší slávy, anebo zaskočil za Galileem Galileim.