Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil milionovou pokutu, kterou jeho úřad dal Lesům ČR za sporné zakázky na IT služby v celkové výši 35 milionů korun. Uvedená pokuta je jedna z největších, jakou úřad za zakázky dal. Důvodem bylo to, že podnik rozdělil zakázky na několik menších a následně zničil jejich dokumentaci.

„Uchování dokumentace je přitom jediným možným způsobem, kterým lze ověřit, zda postup zadavatele v zadávacím řízení proběhl v souladu se zákonem,“ uvedl předseda úřadu Petr Rafaj, který pokutu potvrdil po dovolání Lesů.

Lesy: Šlo o selhání jednotlivce

Lesy se sice mohou odvolat k soudu, ale oznámily, že to neudělají. „Rozhodnutí předsedy ÚOHS podnik respektuje,“ uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík, podle něhož tehdy šlo o selhání jednotlivce, jaké již nová pravidla podniku neumožňují.

Nejde o systémové pochybení podniku, ale o vědomé zneužití pravomoci konkrétním jednotlivcem, dnes již bývalým zaměstnancem podniku,“ dodal Boublík. Na uvedeného zaměstnance podnik již podal trestní oznámení a případ nyní šetří policie.

„Současné vedení  podniku učiní všechny právní kroky k tomu, aby náhradu škody, která vznikne podniku zaplacením pokuty, vymohlo v občansko-právním řízení na bývalém zaměstnanci,“ uvedl Boublík.

Bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) v srpnu 2008 k případu uvedl, že příslušný pracovník zneužil plnou moc, kterou měl udělenou od bývalého generálního ředitele. Dotyčný zaměstnanec podepsal objednávky, které neprošly žádným schvalovacím procesem a výběrovým řízením. Tendr na informační technologie měl Lesy ČR údajně připravit o 120 milionů korun.

Pokuta je další v řadě

Zatím nejvyšší pokutu pět milionů korun za chybnou zakázku dostal státní podnik Moravské naftové doly, druhou nejvyšší sankci tři miliony korun vyměřil úřad městu Zlín. Obě pokuty řešil či řeší soud. V případě Zlína soud pokutu zrušil, ale ne proto, že by Zlín nechyboval, ale proto, že ji ÚOHS podle soudů špatně spočítal. O výši pokuty tak ÚOHS rozhodne znovu.

Pokuta je v posledním roce další, kterou lesy od ÚOHS dostaly. V listopadu dostaly pokutu za chyby v zakázce na výběr právní kanceláře, která pro lesy posuzovala spory s dalšími lesnickými firmami. ÚOHS rozhodl, že Lesy ČR mají za dvě smlouvy uzavřené s advokátní kanceláří Toman, Devátý & partneři zaplatit pokutu 100 000 korun. LČR trest přijaly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru