Nad Strakovou akademií, sídlem české vlády, měla v pondělí odpoledne zavlát namísto národní vlajky logo elektrárenské společnosti ČEZ. Ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace na střechu vylezli před 14. hodinou, když uvnitř končila pravidelná schůze kabinetu.

K cestě na střechu použili automobil s plošinou, stejně jako loni v říjnu. "Nádvoří před úřadem vlády bylo uzavřeno a hlídáno policií, ale ti aktivisté využili část budovy, která je nad přilehlou ulicí. Policie poměrně brzy zjistila, že se děje něco nekalého, ale aktivisté neuposlechli jejích výzev a pokračovali v cestě na střechu. Řidič vozu utekl," popsal serveru iHNed.cz průběh událostí Jan Novák, šéf Úřadu vlády. 

Aktivisté proběhli novinářům nad hlavami a poté na prosklenou střechu tiskového centra vyvěsili transparent "Vítejte v ČEZké republice". Vyměnit vlajku ČR za symbol ČEZu se jim už nepodařilo, policista je donutil střechu opustit a transparent strhli.

"Policisté měli možnost zasáhnout mnohem radikálněji a zabránit výstupu aktivistů na střechu, ale bylo by to neadekvátní tomu, že tam chtěli jen vyvěsit nějakou vlajku. Proto se policie rozhodla vyřešit celý incident přímo na střeše. V krátké době, asi za dvacet minut, se jí podařilo aktivisty dostat dolů," doplnil Novák.

Premiér Jan Fischer a ministři Eduard Janota, Jakub Šebesta a Martin Pecina, kterým lidé z Greenpeace v době tiskové konference po zasedání kabinetu protestovali nad hlavami, si jich nevšímali.

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace a jeden z dnešních dočasných obyvatel střechy úřadu vlády Jan Rovenský kolem 15:00 řekl, že policisté je zadrželi. Sedí prý se svými dvěma kolegy z Greenpeace v budově úřadu vády.

"Čekáme, jestli budeme podávat vysvětlení nebo co se bude dít, nicméně podle našeho právního názoru se nejednalo dokonce ani o přestupek, takže myslím, že tady ani moc dlouho nebudeme," dodal. O více než hodinu později uvedl, že účastníci akce zřejmě budou ze Strakovy akademie předvedeni na policejní oddělení.

Policie opět zasáhla se zpožděním

Ekologové k obsazení úřadu použili stejný způsob jako loni v říjnu. Tehdy aktivisté Greenpeace takto protestovali v souvislosti s úvahami o prolomení limitů těžby. Kvůli incidentu úřad vlády zostřil pravidla pro ostrahu budovy.

"Podcenili jsme obranu úřadu vlády, je to částečně moje vina. Já jsem byl proti tomu, aby byla úplně zastavena doprava před úřadem vlády, ale pravděpodobně to bude nezbytné," řekl ministr vnitra Martin Pecina. Aktivisté Greenpeace zahrnul mezi skupiny, které "vyvádějí" tak, že je to nepřijatelné. Kvůli nim bude třeba podle Peciny něco udělat s ochranou Strakovy akademie, kolem níž vede rušná komunikace s tramvajovými linkami.

Dopady případného uzavření nábřeží Edvarda Beneše na pražskou dopravu nechtěl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan komentovat. Nejdříve by podle něho musely zainteresované strany, tedy policie, magistrát nebo Technická správa komunikací, vypracovat analýzu všech aspektů tohoto kroku.

Úřad vlády již nyní podle Nováka pracuje s policií na silnějším zabezpečení objektu a jeho okolí, především na kamerovém systému.

Loni v říjnu aktivisté Greenpeace takto protestovali v souvislosti s úvahami o prolomení limitů těžby uhlí. Kvůli incidentu úřad vlády zostřil pravidla pro ostrahu budovy.

Dnes aktivisté protestovali proti způsobu, jakým chce se souhlasem úřadů polostátní ČEZ rekonstruovat elektrárnu Prunéřov II. Aktivisté míní, že premiér Fischer a nová ministryně životního prostředí Rut Bízková jsou k záměrům firmy ČEZ příliš vstřícní. "Fischerovo angažmá v celé kauze přesáhlo meze jeho působnosti kompetencí a svědčí o jeho úmyslu ČEZu v případě Prunéřova pomoci," uvedl v tiskovém prohlášení Rovenský.

"Pokud je to k Prunéřovu, ministryně rozhodla, to rozhodnutí jí přísluší," komentoval akci Fischer s tím, že taková rozhodnutí se vždy někomu nelíbí, někomu ano. Konstatoval, že investice do Prunéřova je vřele vítaná. Zdůraznil, že bylo čistě na ministerstvu, jak rozhodne. "Já jsem jenom rád, že rozhodlo, protože tam máme skluz od ledna," uvedl Fischer.

Bízková již dříve řekla, že rozhodování o Prunéřovu bylo pro ministerstvo hodně složité. "Jsem přesvědčena, že podmínky obsažené v tomto stanovisku přispějí k lepšímu ovzduší pro obyvatele ústeckého regionu," uvedla koncem dubna.

Podle ekologických aktivistů ale boj o Prunéřov udělením souhlasného stanoviska ministerstva nekončí. "Greenpeace společně s Ekologickým právním servisem využijí všech dostupných právních i ostatních prostředků, aby tento nezákonný a škodlivý projekt zastavil," prohlásil dnes Rovenský.