Info

Futures kontrakt je dohoda dvou stran o nákupu či prodeji standardizovaného množství podkladového aktiva (komodity, akcie či měnové páry) v předem specifikované kvalitě za danou cenu a k určitému budoucímu datu.

- více ZDE

Euro, i přes chystanou 110miliardovou pomoc Řecku, nečeká nic dobrého. Alespoň si to myslí obchodníci na burzách. Ke konci minulého týdne totiž byly burzovní sázky proti euru nejvyšší v historii. Vyplývá to z informací agentury Bloomberg.

Hedgeové fondy podle agentury zvýšily počet futures kontraktů, které sází na pokles eura, o 25 procent na 89 tisíc kontraktů. Obchodníky tak pomoc na které se o víkendu shodla unie zřejmě příliš neuklidňuje. Euro v pondělí proti dolaru oslabuje o půl procenta na 1,3238 dolarů za euro.

„Řecko je Lehman Brothers na poli státního dluhu. Sto miliard je hodně peněz, které dají Řecku čas se nadechnout, ale jako investor příliš nevěřím tomu, že Řekové budou schopni splnit tvrdé podmínky,“ řekl k tomu Robin Marshall z investiční společnosti Smith & Williamson Asset Management.

Akcie padají

Obavy, zda Řecko situaci zvládne, se projevují i na akciových trzích. Investoři se nejvíce zbavují finančních titulů, klesají však i akcie z jiných sektorů. Klesají burzy v Evropě i i v Asii, výjimkou jsou patrně jen řecké akcie, kterým dohoda pomohla. Bankovní tituly v Aténách naopak o 3,5 procenta zpevnily, to ale podle analytiků nemusí nic znamenat.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení obchodování vykazoval pokles v rozsahu 0,3 procenta a pohyboval se kolem 1059 bodů. Navázal tak na páteční propad, kdy odepsal kolem 0,7 procenta. Podobně ale klesaly i burzy v Asii, index Hang Seng akciového trhu v Hongkongu oslabil o 1,4 procenta na 20.811,36 bodu.

Objemy obchodů v Evropě však nebyly dopoledne vysoké. Investoři mají největší obavy z toho, zda se ještě neobjeví problémy v politické rovině a zda bude Řecko schopno prosadit úsporná opatření, k nimž se zavázalo. To je totiž i podmínka k tomu, aby Řecko mohlo pomoc čerpat.

Schválená pomoc, ECB pomůže bez ohledu na rating

Zástupci řecké vlády, Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu se po několikadenním vyjednávání v neděli v Aténách dohodli na podmínkách, za kterých Řecko může čerpat pomoc. V průběhu tří let má Řecko slíbeno asi 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu Kč). Bude to tak největší záchrana jednotlivé země v historii.

ECB učinila pro Řecko i sebe důležité rozhodnutí ohledně pravidel při kreditních operacích. Uvedla, že výjimečně bude pro účely těchto operací i nadále akceptovat řecký vládní dluh proti poskytnutí svých půjček a zemi tak zachovala přístup k financování ECB i pro případ, že po Standard&Poor’s také další ratingové agentury srazí ratingové hodnocení Řecka pod nyní nejnižší akceptovatelný stupeň “BBB-“.

“Řídící výbor ECB rozhodl o pozastavení aplikace minimálního ratingového hodnocení pro kolaterály v případě obchodovatelných dluhových instrumentů vydaných řeckou vládou nebo jí garantovaných,” stojí v prohlášení ECB.

Tato výjimka se týká jak již vydaných, tak nově vydávaných dluhových papírů a bude platit, doku ji ECB nezmění.

Vedle balíku pomoci od MMF, ECB a EU a tohoto opatření ECB se objevují další snahy vlád zapojit do řecké pomoci soukromý sektor. V minulém týdnu se takto vyslovili někteří politici v Německu, nyní podobný hlas přichází z Rakouska.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru