Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) podle českého prezidenta Václava Klause nic důležitého nedělá. "Podle mého názoru by vůbec neměla existovat. Takže je pak jedno, kdo se dostává do jejích klíčových funkcí," řekl v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Euro, které vyjde v pondělí.

Do funkce viceprezidenta EBRD má po ukončení vládního angažmá nastoupit premiér Jan Fischer.

Fischer byl do funkce vybrán v mezinárodním konkurzu, kterého se zúčastnil na návrh ministra financí Eduarda Janoty a guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. Správní rada EBRD by měla Fischerovu nominaci schválit 6. května.

Banka vznikla v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím v Evropě přejít od centrálně plánovaného na tržní hospodářství. Akcionáři EBRD je 61 zemí. Politici napříč politickým spektrem Fischerovi k nabídce funkce v EBRD pogratulovali.

Klaus v rozhovoru pro Euro poznamenal, že už když EBRD počátkem 90. let vznikala, byl k tomu kritický. "Za celé dvacetileté fungování EBRD ji Česká republika nijak nevyužívala, byla spíše pro problematičtější země na východ od nás," uvedl český prezident.