Mezi změnami by měla být i možnost pozastavit hlasovací práva zemím, které nedodržují své závazky, řekla pro nedělník Bild am Sonntag německá kancléřka Angela Merkelová. Kancléřka rovněž uvítala dobrovolný příspěvek německých bank k finanční pomoci Řecku.

V rozhovoru, jehož části Bild zveřejnil v sobotu, Merkelová uvedla, že ministři financí zemí eura se v květnu sejdou k diskusím o změnách pravidel pro členství v eurozóně. Jednotná evropská měna je podle Merkelové jedním z nejúspěšnějších počinů Evropy, nyní však je zapotřebí změn, které by ochránily její stabilitu.

"V budoucnu musí být možné, aby země, která nedostojí svým povinnostem, byla, alespoň dočasně, zbavena hlasovacích práv," řekla Merkelová a dodala, že pro Německo bude tato otázka zásadní. Pakt stability, který má bránit nadměrně vysokým rozpočtovým deficitům a státním dluhům, bude podle Merkelové posílen účinnými sankcemi.

Merkelová rovněž uvedla, že by "velmi uvítala dobrovolnou účast bank" na balíku pomoci pro Řecko. Příspěvek bank podle zdrojů agentury Reuters začal koordinovat šéf Deutsche Bank Josef Ackermann po rozhovoru s ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Účast bank by německým politikům před důležitými zemskými volbami usnadnila "prodat" silně nepopulární sanaci Řecka nespokojené veřejnosti.

Konsorcium bank již údajně přislíbilo jednu až dvě miliardy eur, dohoda však ještě uzavřena nebyla. Jde ovšem o víceméně symbolickou sumu, protože celý rozsah tříleté pomocí se dostal z původně předpokládaných 45 miliard eur na 100 až 120 miliard (až 3,1 bilionu Kč).

O podmínkách pomoci nyní jedná řecká vláda se zástupci MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky. Dohoda by měla být podle zdrojů z řecké vlády zkompletována zřejmě každým okamžikem a ministři financí eurozóny ji mají schválit v neděli.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru