Schůzka, kterou vedl prezident Nicolas Sarkozy se zabývala otázkou pomoci Řecku, jejíž konkrétní podobu by ministři financí eurozóny měli schválit už v neděli.

Sarkozy podle sdělení Elysejského paláce mluvil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba se shodli, že se zasadí o rychlé prosazení celého programu sanace řeckých dluhů.

Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová potvrdila, že pomoc pro Řecko by se měla pohybovat v rozmezí 100-120 miliard eur (až 3,1 bilionu Kč). Ministryně vyjádřila přesvědčení, že ministři eurozóny schválí záchranný balík do konce víkendu. Šéfové vlád by se podle ní měli sejít v následujících dnech,aby celý plán oficiálně stvrdili.

"Celkový balík pomoci ještě definitivně dojednán nebyl," řekla Lagardeová. "Mezinárodní měnový fond a Evropská komise mluvily o programu v rozsahu 100 až 120 miliard eur a v tomto rozmezí to také pravděpodobně bude," dodala.

Řecká vláda jedná od minulého týdne se zástupci MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky o přesném rozsahu a podmínkách pomoci. Předpokládaná suma mezitím narostla z původně odhadovaných 45 miliard eur nad 100 miliard, ani to však v minulých dnech neodvrátilo nové otřesy na finančních trzích, vyvolávané obavami z řeckého státního bankrotu a jeho dopadu na celou eurozónu. Řecko se už v jednáních podle médií zavázalo k dalším rozpočtovým úsporám v rozsahu 24 miliard eur ročně.

Řecký vicepremiér Theodoros Pangalos v sobotu vyjádřil přesvědčení, že nová vládní úsporná opatření, která budou přijata v rámci programu pomoci, zabrání státnímu bankrotu země. "Úsporná opatření budou dostatečná k tomu, aby odvrátila platební neschopnost," řekl Pangalos agentuře Reuters na světové výstavě Expo v Šanghaji.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru