Akcie na Wall Street zakončily týden poklesem. Akciové indexy v pátek skončily poklesem až o dvě procenta a celý týden byl pro americký trh nejhorší od ledna.

Akcie se dostaly pod tlak zprávy o zahájení federálního vyšetřování proti bance Goldman Sachs a k poklesu přispěl i slabší výkon americké ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Dow Jonesův index 30 předních akciových titulů v závěru klesl o 1,42 procenta na 11.008,61 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,66 procenta na 1186,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq ztratil 2,02 procenta na 2461,19 bodu.

Akcie Goldman Sachs v pátek klesly o 9,4 procenta. Federální prokurátoři podle médií zahájili vyšetřování vlivné banky, které tak hrozí, že po civilní žalobě, kterou na ni podala americká komise pro cenné papíry (SEC), bude nyní i trestně stíhána. Ztrácely i akcie dalších bank a index finančního sektoru S&P klesl o 1,8 procenta, protože se ještě zhoršily vyhlídky na zvýšení vládní regulace.


Americká ekonomika v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů rostla o 3,2 procenta, o něco méně, než se čekalo, a výrazně pod tempem předešlého čtvrtletí. "HDP byl zklamáním, i když zde byly některé signály zlepšování spotřebních výdajů," řekl agentuře Reuters J. Michael Barron, šéf firmy Revolution Capital.

Trh naopak podporovaly naděje na dokončení rozsáhlého balíku finanční záchrany Řecka, jehož dluhová krize v posledních týdnech akciové trhy výrazně oslabovala. Určitou podporu poskytla trhu zpráva o výrazném růstu podnikatelské aktivity na americkém Středozápadě, zklamání však přinesl mírný pokles indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru