České spořitelně, která je podle počtu klientů největší bankou v ČR, stoupl v prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk o 4,1 procenta na 3,13 miliardy korun. Provozní zisk spořitelna zvýšila o 5,9 procenta na 6,64 miliardy Kč.

Hospodářské výsledky ovlivnil růst zisku z provozních činností, pokles nákladů a nárůst tvorby opravných položek na úvěrová rizika, který je důsledkem vývoje hospodářského cyklu. Zároveň se výrazně zlepšil ukazatel poměru provozních nákladů k provozním výnosům. Zásluhu na navyšování provozního zisku má podle ČS především nárůst čistého zisku z obchodních operací, čistých příjmů z poplatků a provizí a pokles provozních nákladů.

"Pozitivní výsledek můžeme hlásit v první řadě díky důvěře našich klientů, kteří nám svěřují do správy své finance - ať jde o klienty z řad občanů, firmy nebo veřejný a neziskový sektor," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČS Gernot Mittendorfer.

Čistý úrokový výnos se díky nízkým úrokovým sazbám v meziročním srovnání snížil o 3,9 procenta na 7,46 miliardy korun. Pokles úrokových sazeb se projevil i ve velikosti čisté úrokové marže vztažené k úročeným aktivům, která klesla z 4,20 procenta na 3,95 procenta.


Čisté příjmy z poplatků a provizí stouply hlavně vlivem vyššího počtu transakcí o 9,3 procenta na 2,87 miliardy korun. "Rostly především úvěrové obchody včetně prodeje doplňkových pojišťovacích služeb, například pojištění schopnosti splácet," informovala ČS. Pozitivní vliv měly podle banky také příjmy z platebních a karetních transakcí a pojišťovacích činností, a to díky jejich rostoucímu počtu. Zvýšily se rovněž příjmy z transakcí s cennými papíry především vlivem zotavujícího se trhu podílových fondů.

Čistý zisk z obchodních operací vzrostl meziročně o 26,5 procenta na 1,13 miliardy korun, především zásluhou vysokých výnosů z obchodování s cennými papíry (zejména dluhopisy) a zásluhou příjmů z operací s cizími měnami a z derivátových operací.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru