Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service čeká, jak dopadne jednání v Aténách o pomoci zadluženému Řecku. Agentura však upozornila, že hlavní rating Řecku zřejmě i tak srazí o několik stupňů. Připojila by se tak ke konkurenční ratingové agentuře Standard & Poor's, která rating Řecka v úterý srazila hned o tři stupně a posunula jej do spekulativního pásma.

V Aténách nyní jednají představitelé Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Dojednávají podmínky, za kterých může být Řecku uvolněna pomoc slíbená v rámcové dohodě z konce března.

Moody's už minulý týden snížila rating Řecka o jednu známku na stupeň A3 a uvedla, že další snížení zřejmě přijde brzy, pokud Řecko ve své dluhové krizi nepodnikne něco zásadního. Rozsah snížení, k němuž se agentura nyní chystá, bude závislý na střednědobých ekonomických vyhlídkách Řecka a také na ambicích fiskálního programu vlády.

Konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's v úterý srazila rating Řecka na stupeň BB-plus. To je první stupeň ve spekulativním pásmu a v zemích eurozóny dosud nevídaná věc. Ratingem ve spekulativním pásmu totiž agentury investory upozorňují, že existuje riziko nesplacení závazků. Část velkých investorů takové papíry vůbec nesmí nakupovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru