Schäuble řekl, že naprosto klíčový bude plán rozpočtové konsolidace, který Řecko předloží. V neděli se prý uvidí, co se dá dělat.

Řecko stojí na pokraji státního bankrotu a potřebuje urychlenou pomoc. Na ní už se rámcově dohodlo s Evropskou unií i Mezinárodním měnovým fondem, nicméně podrobnosti a přesné podmínky uvolnění pomoci stále nebyly stanoveny. Předběžná dohoda z konce března počítala s částkou pomoci až 45 miliard eur (asi 1,1 bilionu Kč), odhady se ale v posledních dnech zvyšují a nyní se hovoří o částkách vysoko přesahujících 100 miliard eur.

Němcům se do pomoci od začátku nechce, protože jako největší ekonomika eurozóny budou muset platit nejvíc. Vysocí němečtí představitelé ale Řecko průběžně ujišťují, že je padnout nenechají. Schäuble řekl, že alternativa k pomoci Řecku neexistuje.

Představitelé Evropské centrální banky a měnového fondu jsou nyní v Aténách, kde s řeckými činiteli dojednávají podobu tříletého plánu fiskální konsolidace. Přijatelný výsledek by měl být podmínkou pro čerpání pomoci, kterou se Řecko snaží získat. Pomoc bude patrně vypadat tak, že si Řecko s jednotlivými členy eurozóny dohodne bilaterální půjčky.

Schäuble doufá, že činitelé ECB a měnového fondu jednání v Aténách dokončí ještě do víkendu. V neděli se podle ministra uvidí, zda je možné dosáhnout pro Řecko nějakého řešení. Řečtí odboráři už dali najevo, že počítají s výrazným snižováním platů, upozornili však, že výsledkem zřejmě budou další velké protesty. Lze totiž očekávat, že úsporná opatření budou muset být velmi tvrdá. První vlnu úspor už přitom Řecko zavedlo.


"Nebráníme Řecko, bráníme stabilitu naší měny," řekl Schäuble. Pokud by se řešení pro Řecko nenašlo, pak hrozí podle ministra dominový efekt v celé eurozóně. "Pak by byla v sázce stabilita eura," dodal. Pokud by Řecko nezajistilo rozpočtovou konsolidaci, dopady na trhy by podle ministra byly nepředvídatelné.

"Musíme jít tímto směrem," řekl Schäuble a zdůraznil, že uvolnění pomoci bude závislé právě na zavedení zmíněných úspor. Pokud bude pomoc úspěšná, daňové poplatníky by záchrana Řecka prý nakonec nemusela stát nic. Ministr také řekl, že Řecko nelze z eurozóny vyhodit.

Německá vláda se snaží dotlačit Atény k tomu, aby spolkly hořkou pilulku a přijaly plán tvrdých úsporných opatření, pokud stojí o to, aby jim zbytek eurozóny pomohl. Berlín doufá, že stanovením těchto podmínek uklidní řadové Němce, kteří pomoc Řecku většinou odmítají. Podle agentury Reuters je také možné, že Německo se svou neoblomností snaží odradit další země eurozóny, aby usilovaly o podobnou pomoc.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru