V Číně za poslední měsíce přibylo útoků na děti a mladistvé. Tři dospělé a 28 malých dětí ve čtvrtek zranil nožem ozbrojený muž, který zaútočil v mateřské škole v provincii Ťiang-su na východě Číny. Pět žáků školky je v kritickém stavu v nemocnici. Jde o druhý útok nožem proti dětem v Číně během 24 hodin.

Mezi zraněnými jsou dvě učitelky a jeden strážce, který se stal terčem napadení jako první, když se snažil násilníka třímajícího dvaceticentimetrový nůž zastavit. Oběti pocházejí ze stejné třídy školky ve městě Tchaj-sing a všechny jsou ve věku kolem čtyř let.

Sedmačtyřicetiletý útočník Sü Jü-jüan byl po útoku, který se odehrál dnes časně ráno, zadržen. Údajně se jedná o místního muže, který dříve pracoval v pojišťovně, ale od propuštění z práce v roce 2001 je nezaměstnaný. Podle agentury Reuters a BBC se v posledních letech zapletl do pyramidových her.

V Číně jde letos již o několikátý útok nožem proti školnímu zařízení. Ve středu napadl v jihočínské provincii Kuang-tung skupinu žáků základní školy bývalý učitel, který byl kvůli duševní chorobě od roku 2006 na zdravotní dovolené.

Osmnáct z nich a jejich učitele zranil, žádné ze zranění však naštěstí není životu nebezpečné. Muž se pak skokem z okna neúspěšně pokusil o sebevraždu a byl poté zatčen.

Obavy o bezpečnost

Útok v Kuang-tungu se odehrál v týž den, co byl za březnové vražedné běsnění popraven dvaačtyřicetiletý někdejší lékař Čeng Min-šeng, jenž údajně zhrzen neúspěchy v profesním a partnerském životě nožem pobodal děti, které šly ráno do školy. Tři zemřely na místě a pět podlehlo zraněním v nemocnici.

Není známo, zda poslední útočník Sü věděl o středečním incidentu ve škole v Kuang-tungu, podle sociologa Čou Siao-čenga je ale časté, že se takové násilné činy odehrávají krátce po sobě, protože násilníci kopírují své předchůdce.

"Stejně jako sebevražda se i tento problém duševního zdraví může šířit v dané komunitě," řekl Čou. "Doufáme, že média nebudou tyto případy příliš nafukovat, poněvadž to pak přispívá k jejich rozmáhání," dodal.

Veřejnost v Číně, kde většina párů může mít jen jedno dítě, s přibývajícími útoky vyzývá úřady k přijetí opatření na ochranu studentů. Občané upozorňují, že kromě posílení bezpečnosti ve školách by měla vláda také kupříkladu nabízet psychologické poradenství lidem, kteří se ocitnou v kritických životních situacích, a že by neměla ignorovat slabé jedince, kteří se pak ze zoufalství mstí na společnosti.

Související