Rada Českého rozhlasu na svém dnešním zasedání oznámila nominace na post nového generálního ředitele. Do prvního kola volby nominovala Petera Duhana, Jiřího Franze, Hanu Hikelovou, Petra Matoulka, Jana Mengera a Karla Zíku.

Přihlášky musejí uchazeči odeslat radě do 10 května. Na základě hlasování členů rady pak budou vybráni zájemci, kteří postoupí do druhého kola. Ve druhém kole bude zvolen generálním ředitelem ten uchazeč, který získá hlasy minimálně šesti členů rady. Ta je však v současnosti pouze pětičlenná, tudíž nemůže nyní o novém generálním řediteli rozhodnout.

Veřejnoprávní rozhlas vede od února prozatímně Peter Duhan, dřívější programový ředitel. Loni zvolený Richard Medek odstoupil ke konci února ze zdravotních důvodů. Kvůli pochybením při rekonstrukci přišel loni v létě o místo předchozí ředitel ČRo Václav Kasík, kterého Medek v září nahradil. Hikelová je současnou ředitelkou zpravodajských stanic Českého rozhlasu.

Volbu nového ředitele komplikuje fakt, že letos v únoru skončilo období třem členům rady. Nyní jich je v radě pět, v případné nové volbě generálního ředitele ale musí zvednout ruku pro jednoho kandidáta nejméně šest členů rady ze zákonem stanovených devíti. Rozhlasové radní jmenuje na šest let poslanecká sněmovna, která ale bude o doplnění rady zřejmě rozhodovat až po květnových volbách.


Rada dále schválila personální změny, které provedl prozatímní ředitel Duhan. Novým šéfredaktorem Českého rozhlasu 2 Praha se od začátku května stane Jaromír Ostrý. Ten nahradí Jiřího Vejvodu, který ke konci dubna rezignoval na svou funkci. Český rozhlas 6 už od půlky dubna řídí Daniel Raus, který vystřídal Radko Kubička.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru