Nakupování na internetu již není atraktivní jen pro nejmladší generaci dospělých, v meziročním srovnání mu přichází na chuť také čím dál více lidí nad 40 let. Na internetu hledají u zboží zejména nižší cenu a úsporu času při nákupu. Vyplývá to z výzkumu o nakupování na internetu realizovaný srovnávačem cen a zboží Heureka.cz ve spolupráci s portálem Aukro.cz, který byl proveden na reprezentativním vzorku 10 000 uživatelů českého internetu.

Podle průzkumu nejčastěji zákazníci nakupují elektroniku, hitem loňského roku bylo v internetovém nakupování oblečení.

Starší lidé se přestávají bát nakupovat na internetu

Ve srovnání let 2008 a 2009 na internet začali mířit za nákupy také starší lidé. Zatímco v roce 2008 bylo nakupování na internetu zajímavé hlavně pro lidi do 30 let, v loňském roce své obavy překonalo o téměř sedm procent více lidí starších 40 let.

„Nakupování na internetu si v České republice dlouhodobě zlepšuje svou pozici a přibývá lidí spokojených s nákupem v internetových obchodech a internetových aukcích. Tím, jak si předávají své zkušenosti, roste zájem napříč generacemi,“ říká Lenka Hanušová, mluvčí aukčního portálu Aukro.cz.

Podobně jako v roce 2008 byla hlavním důvodem k nákupu na internetu nižší cena zboží ve srovnání s cenou v kamenných obchodech. „Zajímavé však je, že nakupující na internetu začínají více oceňovat to, že zboží pořídí rychleji než v kamenném obchodě,“ říká Tomáš Hodboď ze srovnávače cen Heureka.cz a dodává: „Úsporu času jako hlavní důvod k nákupu na internetu uvedla téměř třetina respondentů.“

Jak často lidé nakupují na internetu

Na internetu v loňském roce nakoupilo alespoň jednou 95 procent respondentů, více než čtvrtina respondentů nakupuje přibližně jednou měsíčně.

Z výsledků výzkumu také vyplývá, že nakupující na internetu vyhledávají zboží napříč kategoriemi. Mezi nejsilnějšími produkty nakupovanými na internetu patří tradičně elektronika nebo oblečení a doplňky. „Na internetu nakupují lidé zejména proto, že tady mohou pořídit značkové oblečení, které jinde na českém trhu nenajdou. Také ceny jsou pro nakupující příznivé v porovnání s mnohdy nadsazenými cenami zboží v českých kamenných obchodech,“ říká Lenka Hanušová, mluvčí aukčního portálu Aukro.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru