Kurs Kč/EUR
(k 27.4. 2010)

I když to tak v těchto dnech nevypadá koruna má našlápnuto k dalšímu posilování a brzy by mohla prorazit hranici 25 korun za euro. Domácí měna by za to mohla vděčit rychlejšímu růstu české ekonomiky, taženému zahraniční poptávkou. Ve svých prognózách to odhadují hned tři banky - Česká spořitelna, Danske Bank a Raiffeisen. Od začátku roku už je přitom koruna vůči euru silnější o více než tři procenta.

"Rizikem samozřejmě zůstává politický vývoj po květnových volbách nebo další zpomalení růstu ve světě, což by se negativně projevilo na vývozně orientovaných ekonomikách," říká Martin Lobotka z České spořitelny.

Během posledních dnů však, paradoxně, koruna oslabuje. Před dvěma týdny se přitom už k hranici 25 korun za euro přiblížila, ale dění na finančních trzích ovlivněné Řeckem ji srazilo zpět. Aktuálně se těsně po 15:30 hodin koruna obchoduje za 25,51 korun za euro, když ale již předtím oslabila na 25,66 Kč/EUR, vyplývá z údajů serveru Patria Online. Mírně si pohoršila i vůči dolaru, kde oslabila na 19,20.

Ve středu koruna částečně dohání středoevropské měny, jakožto součást rizikovějších trhů. Zatímco polský zlotý a maďarský forint si větší oslabení odbyly v úterý během dne, koruna je dohání až s lehkým zpožděním, podotknul analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Euro k americkému dolaru ve středu oslabilo již přes 1,3150 až na 1,3143 USD/EUR, a tato úroveň je jeho ročním minimem. 

Budoucnost přinese silnější korunu

Českou měnu srazily i nedávné slovní intervence členů bankovní rady ČNB. "S korunou je to složitější. V minulosti na problémy Řecka reagovala pozitivně. Jenže teď převládl názor, že do střední a východní Evropy není radno investovat. Investoři tyto země berou jako příliš podobné Řecku," vysvětluje ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Dlouhodobě by však koruna měla posilovat. "Očekáváme přebytek běžného účtu platební bilance v letech 2011 a 2012. To je pro korunu pozitivní, protože to omezuje potřebu vnějšího financování," říká Stanislava Pravdová z Danske Bank.

"Nenadálé posílení koruny je jednou z největších hrozeb oživení české ekonomiky," říká Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte. Manažeři velkých domácích firem podle indexu, který firma sestavuje, hledí do budoucna spíše optimisticky. Silnější koruna navíc znamená, že ČNB nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru