Americký koncern Ford Motor v letošním prvním čtvrtletí vytvořil zisk 2,1 miliardy dolarů (zhruba 40,2 miliardy Kč) díky silnému prodeji automobilů. Dnešní podniková zpráva je dalším znamením hospodářského oživení a ukazuje, že Američané jsou ochotni utrácet za velké položky, jako jsou auta.

Loni měl Ford Motor ve stejném čtvrtletí ztrátu 1,4 miliardy USD. Tehdy na výsledky dolehly dopady hospodářské krize. Zatímco letošní čtvrtletní výsledek na akcii představuje 50 centů, loni měl podnik za první čtvrtletí na akcii ztrátu 60 centů.

Společnost uvedla, že je zisková v Severní Americe, která pro ni představuje klíčový trh. Ford Motor ale také vytváří zisk v Latinské Americe, Asii a Evropě. Koncern těží z obnovené poptávky po vozech, lepšího hodnocení kvality a ze solidní pověsti, protože na rozdíl od rivalů nepotřeboval za krize státní pomoc.

Provozní zisk Ford Motor bez mimořádných položek v prvním čtvrtletí vzrostl na 46 centů na akcii, když Wall Street očekával 31 centů. Tržby koncernu se zvýšily na 28,1 miliardy dolarů z 24,4 miliardy před rokem.


Podnik zvýšil i ziskový odhad na celý letošní rok a uvedl, že vytvoří solidní profit. Zlepšil i předpověď pro finanční divizi Ford Motor Credit, letos u ní očekává stejný zisk jako v minulém roce. Plán výroby na druhé čtvrtletí v Severní Americe firma díky poptávce zvýšila o pět procent.

Finanční ředitel skupiny Lewis Booth označil čtvrtletní výsledky automobilky za povzbudivé. Akcie koncernu po zveřejnění zprávy však klesly o procento, protože se emise v pondělí dotkla pětiletého maxima.

Ford nyní vykázal čtyři čtvrtletní zisky za sebou. Řadu celoročních ztrát loni přerušil poté, co se mu v letech 2006 až 2008 nahromadila celková ztráta 30 miliard dolarů

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru