Jak bobtnala řecká krize (klíčové události)

Rok 2009

20. 10. Řecká vláda předpověděla na rok 2009 schodek ve výši 12,6 procenta HDP (dvakrát tolik, než původně uváděla).

22. 10. Agentura Fitch jako první srazila Řecku rating. Podruhé tak učinila 8. 12. O pár dnů později se přidala agentura Standard & Poor's.

11. 12. Řecká vláda na summitu EU ujistila, že se obejde bez pomoci evropských partnerů.

22. 12. Známku úvěrové spolehlivosti Řecku zhoršila také agentura Moody's.

Rok 2010

22. 1. Řecko úspěšně umístilo na trhu pětileté dluhopisy. Místo očekávaných pěti miliard eur získalo od investorů osm miliard, muselo ale slíbit vyšší výnos.

3. 2. Evropská komise uvalila "nucenou správu" na řecký rozpočet. Vláda v Aténách začala Brusel "povinně" informovat o zavádění úsporných opatření.

11. 2. Země EU se na mimořádném summitu dohodly, že Řecku pomohou, "bude-li to naprosto nezbytné", ale bližší podrobnosti nesdělily.

3. 3. Atény schválily úsporný balík v hodnotě 4,8 miliardy eur.

25. 3. Země eurozóny se dohodly, že na záchranném plánu pro Řecko se může podílet i MMF. Předtím proti tomu byla hlavně Francie s tím, že eurozóna musí být schopna řešit své problémy sama.

9. 4. Agentura Fitch znovu snížila Řecku rating.

11. 4. Ministři financí eurozóny oznámili, že Řecku poskytnou až 30 miliard eur (dalších 15 miliardami přispěje MMF), pokud vláda v Aténách o pomoc požádá.

23. 4. Řecká vláda žádá, aby byl aktivován záchranný plán.

24. - 25. 4. Záchranný plán pro Řecko přišel na přetřes na jarním zasedání MMF ve Washingtonu.

Zdroj: Handelslbatt, archiv HN

Berlín může Aténám stále odepřít finanční pomoc, kterou mu země eurozóny slíbily, a to by mohlo znamenat, že by vysoce zadlužené Řecko muselo načas opustit eurozónu. Řekl to v úterý rozpočtový expert německé koaliční strany svobodných (FDP) Jürgen Koppelin.

Žádnou finanční pomoc nehodlá poskytnout ani Rakousko, pokud k jejímu vyplacení nebudou připraveny i ostatní státy EU a Řecko nesplní zadání měnové unie, prohlásil pro rakouskou televizi ORF rakouský ministr financí Josef Pröll.

Rakousko se tak připojilo k Německu, které se schválením řecké pomoci zatím váhá. Berlín chce po Aténách hlavně další úspory. Vyžaduje také, aby Řekové nejdřív s EU a Mezinárodním měnovým fondem dokončili jednání o přesných podmínkách dohodnutého úvěrového programu.

Podle úterního oznámení Evropské komise by rozhovory řecké vlády, Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu (MMF) o poskytnutí finanční pomoci by měly skončit na začátku května. Členské státy eurozóny a MMF uvažují, že Řecku poskytnou úvěry ve výši zhruba 45 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu korun). Společné rozhovory Řeků, EK a MMF však nebudou důležité jen kvůli konkrétní výši úvěrů, ale měly by se týkat i dalších úsporných opatření, které má řecká vláda přichystat pro příští rok a pro rok 2012.

Panika ovládá finanční trhy

Tyto výroky, které potvrzují nejasnosti kolem Řecka se opět odrazily na dluhopisech. Úrokové náklady a ceny pojištění řeckých dluhopisů v úterý znovu rostly na další rekordy a příčinou toho je právě nejistota nad německým postojem ke schválení pomoci pro Řecko.

U 10letých vládních dluhopisů dosáhly stouply výnosy v úterý 9,38 procent, přičemž rozdíl mezi výnosy řecký a německých desetiletých dluhopisů na rekordních 688 bazických bodů. To je posun na nový 12letý rekord. Řecko tak musí bankám a investorům platit za desetiletý úvěr již skoro deset procent, zatímco od MMF a eurozóny by dostalo peníze za zhruba pět procent.

Výnos dvouletých řeckých dluhopisů pak také posunul rekordní hladinu, když z pondělních 13,5 procenta vyšplhal nad 15 procent. "Ještě před týdnem se nacházel kolem 7 procent," poznamenal analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Vyšší úroky žádají investoři také u portugalských či španělských dluhopisů. Dále propadá index aténské burzy, řecké akcie padají skoro o 5,5 procenta a zaznamenávají tak největší pokles za posledních 5 měsíců.

Cena pojištění řeckého vládního dluhu ve formě pětiletých swapů CDS v úterý podle firmy CMA DataVision vystoupila na další rekord 7,18 procenta z pondělních 7,08 procenta. Znamená to, že pojistit deset milionů eur řeckého dluhu stojí 718.000 eur, což je nejvyšší cena v Evropě a vyšší než cena pojištění ukrajinských dluhů.

Portugalské CDS vystoupily rovněž na nová maxima 3,17 procenta a zvyšovaly se i ceny irských a španělských swapů. Finanční trhy se stále více bojí, že řecká dluhová krize nakazí svými dopady další ohrožené země, vesměs státy jižní periferie eura.

Výprodej, kde se jen podíváš

"Pohled na finanční trhy připomíná konec světa. Co může, to padá. Všichni mají strach, napětí se dá krájet. Za vše může Řecko. Hodnota jeho státních dluhopisů se propadá. Nikdo je nechce," komentoval úterní dění analytička Markéta Šichtařová z Next Finance. 

Nejistota se projavila i u kurzu eura, které k americkému dolaru prolomilo krátce před 14. hodinou hladinu 1,33 USD/EUR a dostalo se až na denním minimum na 1,328 USD/EUR.  Tlak na euro bude podle Šichtařové pokračovat minimálně do 7. května, dokdy by Německo mohlo schválit pomoc Řecku, a pak se uvidí. "Euro se kutálí dolů a během dvou týdnů se nezastaví dříve než na hladině 1,300 USD/EUR," upozornila Šichtářová.

Výprodejní tlak nezaznamenalo jen euro, ale i další měny v regionu střední Evropy. Největší ztráty si připsal maďarský forint, který během úterý vůči euru oslabil o téměř 2 procenta. Polský zlotý ze své hodnoty ztratil více jak jedno procento. "Česká koruna nezůstala vůči výraznému pohybu okolních měn imunní, když euro podražilo o zhruba tři desetiny procenta. Nejdráže se dnes na mezibankovním trhu prodávalo za 25,525 korun," podotknul Miroslav Frayer z Komerční banky.

Němci s jasným "ano" váhají

Berlín se vzpírá vyslovit s plánem záchrany Řecka jednoznačný souhlas ve chvíli, kdy zástupci Mezinárodního měnového fondu a evropských institucí jednají s řeckou vládou o podmínkách uvolnění pomoci v rozsahu až 45 miliard eur (1,1 bilionu Kč).

"Je možné říct ne (na řeckou žádost o pomoc), jestliže Řecko nesplní podmínky a jenom si za eurozónou přijde pro peníze za lepších podmínek než u bank," řekl Koppelin. Na otázku, zda by německé "ne" znamenalo, že Řecko by již žádné peníze nedostalo, Koppelin rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl: "To nelze vyloučit, stejně jako to, že Řecko bude muset na čas opustit eurozónu".

"Není to žádný rozpad (měnové unie). Řecká měna bude moci devalvovat, což by jim mohlo nakonec pomoci s exportem," řekl Koppelin.

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr financí Wolfgang Schäuble již v pondělí jako hlavní podmínku německého souhlasu s uvolněním peněz označili důsledné pokračování úsporných opatření v Řecku i v dalších letech.

Finanční expert FDP Hermann Otto Solms v listu Handelsblatt vyjádřil názor, že "vláda v Aténách nebude schopna splatit všechny své dluhy". "Stane se to za pár let," předpověděl Solms podle něj nevyhnutelnou řeckou insolvenci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru