Německý parlament nezačne jednat o schválení pomoci Řecku, dokud Atény nedokončí s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem jednání o přesných podmínkách úvěrového programu včetně dalších řeckých úsporných opatření. Řekl to v pondělí německý ministr financí Wolfgang Schäuble po jednání s předáky parlamentních frakcí.

Schäuble uvedl, že Atény musí jednat rychle a uzavřít jednání do konce tohoto týdne. Dodal, že Německo hodlá uvolnit svůj díl finanční podpory do 19. května, dokdy musí Řecko splatit dluhopisy v sumě asi 8,5 miliardy eur (216 miliard Kč). Zákon o uvolnění této pomoci by parlament mohl podle ministra schválit do 7. května.

Německá vláda v pátek oficiálně požádala EU a MMF o aktivování pomoci předběžně dohodnuté na celkem 45 miliard eur. Z EU mají přispět k balíku země eura 30 miliardami a z nich nejvíce Německo, na které připadne asi 8,4 miliardy eur.

V pondělí ráno parlamentní lídr strany vládní CDU Volker Kauder v televizi sdělil, že vládní koalice konzervativců a liberálů finanční pomoc Řecku v zájmu stability eura podpoří. Dodal však, že Atény musí prokázat odhodlání pokračovat v důsledném snižování rozpočtových deficitů.

Opozice chce pomoc blokovat

Na Německu nyní vedle MMF nejvíc závisí, zda bude balík pomoci Řecku schválen. V německé veřejnosti však panuje silný odpor vůči pomoci vysoce zadlužené zemi, která si podle Němců evidentně žije nad poměry.

Opoziční sociální demokraté (SPD) v pondělí potvrdili, že hodlají zablokovat snahu koalice o urychlené projednání zákona o pomoci Řecku. Sociálnědemokratická předsedkyně rozpočtového výboru Bundestagu Petra Merkelová přitom označila za zcela nutné, aby pomoc Řecku nepovzbudila jiné zadlužené státy eurozóny k podobně nezodpovědné politice.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru