Hromadná žaloba investorů, kteří žádají po bývalých manažerech banky Lehman Brothers Holding náhradu škod, se obrátila i proti společnosti Ernst & Young, která Lehmanu dělala auditora. Podle pátečních soudních dokumentů byl Ernst & Young zařazen ve sporu na žalovanou stranu.

Ernst & Young se ale nařčení brání. "Jsme pevně přesvědčeni, že po dobu auditu pro Lehman jsme splňovali všechny platné normy a drželi se pravidel v té době platných," reagoval mluvčí společnosti.

Žaloba podle agentury Bloomberg požaduje, aby soud žalovanou stranu uznal zodpovědnou za chybné vykazování transakcí, falšování dokumentů o hotovosti a nadhodnocování majetku. Rozšíření žaloby se opírá o nálezy, které bankrotový vyšetřovatel Anton Valukas oznámil minulý měsíc.

Ernst & Young uvádí, že za bankrotem Lehman Brothers jsou kolaps likvidity, následný propad hodnoty aktiv a ztráta důvěry finančního trhu. "Nebylo to způsobeno žádným účetním postupem," brání se podnik. Právník skupiny penzijních fondů, která stojí v čele žalující strany, nebyl k dispozici, aby se k situaci vyjádřil.

Soud obdržel žalobu v červnu 2008. Materiál uvádí, že Lehman příliš pomalu odepisoval hypoteční dluhopisy a další riziková aktiva, a nadhodnocoval tak svou finanční kondici a zároveň znehodnocoval své akcie.

Mezi žalovanými je například bývalý generální ředitel Lehmanu Richard Fuld. Kauzu řeší okresní soud v jižním newyorském okrese, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru