Odvody peněz z bank na krytí jejich případné záchrany do budoucna je špatná myšlenka. Dopisem to v sobotu sdělilo mezinárodní sdružení bank Institute of International Finance (IIF) ministrům financí skupiny zemí G20 a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

Bankovní sdružení IIF zastupuje 390 světových firem z finančního sektoru. Ředitel organizace Charles Dallara v dopise uvádí, že daň vybíraná na krytí budoucí pomoci by bankám dovolila chovat se nezodpovědně za pocitu, že tu peníze na jejich případnou záchranu jsou.

"Přispělo by to k přetrvávání morálního hazardu a oslabilo by to disciplínu na trhu," napsal Dallara. Dodal, že sdružení proto raději navrhne jako praktičtější krok, aby se spíše vybíral poplatek na krytí již uskutečněné státní pomoci.
Vybírat daň na krytí budoucích státních výdajů na záchranu bank navrhl MMF. Zatímco Spojené státy a některé evropské země návrh podpořily, lídři G20 se k návrhu postavili nejednotně. Proti je Kanada, jejíž banky díky přísnější regulaci státní záchranu za finanční krize nepotřebovaly a které by nová daň zatěžovala navíc.

IIF dodává, že pracuje na vlastním návrhu, který se chystá brzy zveřejnit. Opatření by mělo umožnit pád velkých bank, aniž by se tím položil celý finanční systém, napsala agentura Reuters.