Česká spořitelna vyplatí z loňského čistého zisku 12 miliard korun dividendu 30 korun na akcii. Loni banka vyplatila rekordní dividendu 102 korun na akcii, předtím vyplácela pravidelně od roku 2003 třicetikorunovou dividendu. Celkově spořitelna na dividendách z loňského zisku vyplatí 4,56 miliardy korun. Rozdělení zisku dnes na řádné valné hromadě schválili akcionáři spořitelny.

"Po mimořádně vysoké dividendě vyplacené ze zisku 2008 se ČS vrátila k běžnějšímu výplatnímu poměru. Z toho je patrné, že tlaky ze strany mateřských bank, které jsme hojně pozorovali v loňském roce, se díky lepším ekonomickým a finančním podmínkám na trhu letos výrazně omezily," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Příští rok dividendy na podobné úrovni

Podle něj dosáhne Česká spořitelna v letošním roce podobného hospodářského výsledku jako v roce 2009, a proto by příští dividenda mohla být na podobné úrovni jako letos.

Rozhodným datem pro výplatu dividendy je dnešní den, dividenda je splatná 1. června. Většinu peněz získá majoritní vlastník, rakouská Erste Bank, která drží skoro 98 procent akcií spořitelny.

Akcionáři dále schválili rozdělení zisku společnosti a účetní závěrku za rok 2009. Novou členkou dozorčí rady a výboru pro audit zvolili akcionáři Claudii Hoeller.

Erste kontroluje 97,99 procenta akcií České spořitelny. Dalších 1,57 procenta představují prioritní akcie držené převážně městy a 0,44 procenta vlastní jiní drobní podílníci. Spořitelna je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru