Nové zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech za březen nečekaně klesly o 1,3 procenta, což byl nejvyšší pokles od srpna. Způsobil to hlavně propad objednávek na civilní letadla. Bez zahrnutí nestabilního dopravního sektoru však zakázky rostly a zaznamenaly nejvyšší růst za více než dva roky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo obchodu.

V únoru naopak zakázky podle revidovaných údajů stouply o 1,1 procenta. Výsledky výrazně zaostaly za odhady analytiků, kteří očekávali naopak zvýšení nových objednávek o 0,3 procenta.

Bez zakázek v dopravním sektoru se nové objednávky zvýšily o 2,8 procenta, což byl nejvyšší růst od prosince 2007. V únoru stouply o 1,7 procenta a analytici čekali zvýšení objednávek bez dopravního sektoru o 0,7 procenta.

Zpráva ukazuje, že zpracovatelský sektor, který těžce postihla finanční a hospodářská krize, začíná být opět hnací silou ekonomického oživení. Americké továrny těží hlavně z prodeje v zahraničí a růstu firemních výdajů, napsaly agentury AP a Reuters.

Ekonomika USA v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupla o 5,6 procenta, tedy nejprudším tempem za posledních šest let. Analytici však očekávají, že v letošním prvním čtvrtletí hospodářský růst zpomalil. V celém loňském roce americká ekonomika klesla o 2,4 procenta, nejvýrazněji od roku 1946.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru