Poslední týden zbývá Miloslavu Vlčkovi (ČSSD) ve funkci předsedy sněmovny i řadového poslance. Kvůli kauze Harrachov o možném zneužití 25 milionů státní dotace a porušení zákona proti špinavým penězům rezignuje na obě funkce k 30. dubnu. Zároveň opustí kandidátku strany do nadcházejících voleb.

Vlčkovi přitom zlomil vaz mj. i zákon, pro který sám hlasoval. V roce 2004 zvedl ruku pro to, aby horní hranice pro legální hotovostní platby představovala 15 tisíc eur. Veškeré transakce nad tuto sumu musí být prováděny výhradně prostřednictvím bankovních účtů.

Jenže když odcházející předseda dolní komory Parlamentu vracel před pěti lety svému asistentovi více než milionovou půjčku, dal mu peníze v hotovosti v papírovém pytlíku. Vlček se nejprve hájil tím, že o porušení zákona nevěděl a že ho uvedl v omyl text expertního stanoviska. Později konflikt se zákonem připustil.

Případ začal podle serveru Aktuálně.cz prověřovat i finanční úřad. Vlčkovi by podle příslušných paragrafů hrozila pokuta až pět milionů, ale o jejím udělení by muselo být rozhodnuto do jednoho roku od spáchání přestupku.

Vlček nyní musí sepsat rezignaci, kterou paradoxně bude předkládat sám sobě. "Jednací řád říká, že se to předkládá předsedovi Poslanecké sněmovny. Takže v době, kdy se rozhodne skončit, předloží notářský zápis své sekretářce, v tu chvíli je ještě pořád předsedou, takže to může složit sám sobě," řekla v pátek agentuře ČTK předsedkyně mandátového a imunitního výboru Hana Šedivá (ČSSD).

Řízení poslaneckých schůzí převezme první místopředsedkyně komory Miroslava Němcová (ODS).

"Zlatý padák" přes 600 tisíc

Vlček ze sněmovny s prázdnou rozhodně neodejde, ze své pozice má nárok na více než 600 tisícové odstupné. To se vypočítává jako poslední plat ve funkci krát počet ukončených let ve funkci. Vlček od letoška pobírá 158 304 korun měsíčně, celkově tedy dostane 633 216 korun.

Co bude Vlček dělat poté, zatím není jasné. V pátek večer bude ČSSD jednat o jeho setrvání v čele krajského výkonného výboru v Olomouckém kraji. Několik členů oblastního sdružení řeklo, že by měl v čele výboru zůstat a jeho odchod požadovat nebudou. Místní kandidátku do voleb ale Vlček již nepovede.

Bez odpovědi také zůstává také motiv jeho angažmá v 25milionové dotaci firmě, která za něj měla postavit veřejné sportoviště. Za peníze se ale postavil luxusní čtyřhvězdičkový hotel. Možné zneužití veřejných prostředků již prošetřuje ministerstvo financí. Jeho šéf Eduard Janota by chtěl výsledky kontroly znát ještě do květnových voleb.