Senát tento týden přijal novelu bankovního zákona, která ve prospěch klientů bank výrazně mění šancizískat své peníze, pokud by se banka dostala do potíží. Nově se mj. navyšuje limit pojištění bankovních vkladů na dvojnásobek. Místo dosavadních 50.000 eur budou pojištěny vklady až do 100.000 eur, tedy asi 2,5 milionu korun.

Na 50.000 eur vzrostlo pojištění vkladů ke konci roku 2008. Nově byl také pojištěn celý vklad, dříve to bylo 90 procent. Navýšení navrhla vláda kvůli krizi na finančních trzích.

Zkracují se také lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady na 20 pracovních dnů. Podle současného zákona musí Fond pojištění vkladů (FPV) zahájit výplatu náhrad do tří měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům. Výplaty náhrad trvají pět let ode dne jejich zahájení. Novela rovněž zkracuje promlčecí lhůtu z pěti let na tři roky.

Změna by měla platit od příštího roku. Novelu zákona nyní dostane k podpisu prezident republiky. Ministr financí Eduard Janota ale již dříve ujistil, že banky kvůli tomuto opatření nebudou zvyšovat své poplatky.

Novela dále mění příspěvek bank do fondu. Finanční instituce do něj přispívají desetinou procenta z pojištěných vkladů. Nově ho budou platit čtvrtletně ve výši 0,04 procenta z průměrného objemu pojištěných vkladů za předchozí čtvrtletí.

Pojištěny jsou veškeré vklady fyzických a právnických osob vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně včetně úroků. Pojištění se nevztahuje například na vklady bank, finančních institucí, zdravotních pojišťoven a státních fondů. Pojištěnými institucemi jsou banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny.

Co se ještě mění

Mezi další změny patří i zavedení povinnosti ČNB informovat FPV v předstihu o možné pojistné události, povinnost bank vést evidenci o vkladatelích a jejich vkladech a předat tuto evidenci Fondu pro účely testování funkčnosti systému výplaty náhrad vkladů, které bude mít Fond povinnost provádět alespoň jednou ročně.

Pro tyto účely musí banky přizpůsobit své IT systémy nejpozději do 12 měsíců ode dne přijetí novely zákona.  "Odsouhlasení novely zákona Poslaneckou sněmovnou ještě ve stávajícím složení je pro nás výbornou zprávou, protože můžeme jednak pokročit v přípravách, jednak budeme mít dostatečný prostor pro precizní nastavení a otestování nového systému výplaty náhrad pojištěných vkladů,“ uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.

ON-LINE:  Jak jsou naše peníze v bance v bezpečí? Ptejte se odbornice
odpovídat bude v pondělí od 13:00 - ZDE

V případě vyhlášení platební neschopnosti, bude mít banka povinnost předat Fondu údaje o vkladatelích a jejich vkladech nejpozději do 8 pracovních dní od jejího vyhlášení.

Významnou změnou je také možnost získání dotace ze státního rozpočtu v případě, že Fond nebude mít dostatek finančních prostředků pro výplatu náhrad vkladů, případně nebude schopen získat tyto finanční prostředky na finančním trhu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru