Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek v New Yorku vyzval Wall Street, aby se nebránil reformám. Podle něj jsou chystané změny jak v zájmu celé země, tak i finančníků. Reforma je reakcí na vážnou krizi, do níž se odvětví dostalo v roce 2008 a která způsobila vážné problémy celosvětové ekonomice. Hodlá například více zprůhlednit finanční trhy a zvýšit ochranu běžných střadatelů a akcionářů.

Měla by také zabránit nákladným záchranám velkých bank z peněz daňových poplatníků, k nimž musela americká vláda přistoupit, aby odvrátila jejich kolaps. Reformou se nyní začal zabývat Senát, Sněmovna reprezentantů již svou verzi nových pravidel pro finančníky schválila.

"Věřím v sílu volného trhu. Věřím v silný finanční sektor, který pomáhá lidem získávat kapitál a půjčky a investovat jejich úspory. Volný trh ale nikdy neměl být volnou licencí vzít si libovolným způsobem všechno, co můžete nabýt," řekl dnes Obama v projevu na vysoké škole Cooper Union, jejíž budova je nedaleko Wall Street.

Ve zhruba sedmisetčlenném publiku mu naslouchalo mnoho šéfů či vysoce postavených manažerů finančních firem, včetně zástupců banky Goldman Sachs, kterou nedávno Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) obvinila z podvodu na investorech. Mezi přítomnými byl ale například i Obamův poradce Paul Volcker, jenž chystanou reformu značně ovlivnil.

Demokraté bojují proti obřím bankám. Reforma Wall Streetu dostala první zelenou - čtěte ZDE

Šéf Bílého domu i ostatní demokraté věří, že se jim podaří reformu prosadit. Republikáni, jejichž hlasy jsou k prosazení změny potřeba, původně pohrozili, že zákon zablokují, protože údajně příliš zvyšuje pravomoc vlády zasahovat do soukromého odvětví. Ve středu ale dali najevo, že by v případě některých úprav navrženého zákona mohli reformu podpořit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru