Národní dorovnávací platby zemědělcům pro letošní rok vzrostou o 1,5 miliardy korun a celkem by tak zemědělci mohli na těchto platbách získat 4,5 miliardy korun. Umožňuje to novela zákona o Pozemkovém fondu, kterou ve čtvrtek přijal Senát a odeslal ji k podpisu prezidentu republiky. Novela umožňuje použít uvedených 1,5 miliardy z příjmů fondu.

Předloha také přináší změny v hlasování v radě Pozemkového fondu. K tomu, aby se rada mohla usnášet, bude nově zapotřebí, aby se sešli alespoň čtyři její členové. Aby mohla přijmout rozhodnutí, bude nově zapotřebí většiny hlasů všech členů, nikoli jen těch přítomných.

Podle pravidel Evropské unie by stát mohl letos zemědělcům vyplatit zhruba sedm miliard korun. Nynější stav rozpočtu to však neumožňuje. Zemědělcům podle původních návrhů kvůli úsporným opatřením ve státním rozpočtu hrozilo, že nedostanou na dorovnání přímých plateb ani korunu. Zářijové navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství umožnilo získání 1,5 miliardy korun. Poslanecká sněmovna pak v prosinci farmářům přidala stejnou částku.

Poslanecká novela se původně týkala kromě úpravy hlasování v dozorčí radě fondu také peněz na pozemkové úpravy. Fond na ně bude moci poskytovat ročně ze svého rozpočtu až 400 milionů a to i mimo katastrální území s nedokončeným přídělovým nebo scelovacím řízením. Návrh na přesun peněz na platby zemědělcům a podporu Klasy se do zákona dostal na základě iniciativy sněmovního zemědělského výboru.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru