Mezinárodní ratingová agentura Moody´s snížila úvěrovou známku největší japonské a světové automobilky Toyota Motor na Aa2 z dosavadního stupně Aa1. Agentura upozornila, že problémy s kvalitou vozů mohou dlouhodobě podkopat ziskovost firmy. Toyota musela v posledních měsících kvůli závadám svolat k opravám miliony automobilů po celém světě.

Snížený rating podle Moody´s odráží nízkou úroveň ziskovosti Toyoty, která bude ještě nějakou dobu přetrvávat. "Navíc její problémy s kvalitou produktů a svoláváním vozů, které se koncentrují v USA, vytvořily značnou nejistotu ohledně její schopnosti zachovat si pozici cenového tvůrce, kterou firma v minulosti získala na svých konkurentech," uvedla Moody´s.


Snížený rating může negativně ovlivnit náklady firmy na nové výpůjčky. Toyota však uvedla, že tento krok pravděpodobně její podnikání neovlivní, protože nadále má rating v nejvyšší kategorii A.

Toyota byla kvůli problémům s plynovým pedálem a nechtěným zrychlováním nucena svolat po celém světě k opravě přes osm milionů automobilů, z toho zhruba šest milionů ve Spojených státech. Další problémy má s brzdami u hybridních vozů Prius. V USA je na Toyotu navíc podáno kvůli zranění nebo úmrtím připisovaným nežádoucímu zrychlení nejméně 100 žalob a firmu vyšetřují vládní úřady i Kongres.


Toyota je nyní největší automobilkou na světě. Svou vedoucí pozici si firma vybudovala nabídkou bezpečných a spolehlivých automobilů za rozumnou cenu. Rozsáhlá svolávání automobilů k opravě však mají negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních vozů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru