Řecko ve středu začalo klíčová jednání s představiteli Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Evropské centrální banky o podrobnostech finanční pomoci ve výši až 45 miliard eur (1,1 bilionu Kč). Peníze mají zemi pomoci z nynější dluhové krize. Jednání budou probíhat dva týdny a společný text by měl být odsouhlasen do 15. května, uvedl po začátku jednání řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Jednání se zacílí na dojednání podmínek pro poskytnutí pomoci od eurozóny a MMF dohodnuté v Bruselu na počátku tohoto měsíce, aby bylo možné tuto pomoc při případné žádosti Řecka o podporu rychle aktivovat. Atény sice stále tvrdí, že dávají přednost dalšímu půjčování na finančních trzích, avšak v posledních týdnech zemi prudce rostou na trzích náklady na úvěry.

"Mechanismus bude aktivován a uveden do činnosti, jakmile o to Řecko požádá a podle podmínek stanovených společným textem," řekl Papakonstantinu. "Konečný termín je 15. květen," dodal. Uvedl však, že Atény mohou požádat o pomoc i dříve, "teoreticky třeba i zítra".

Agentura Reuters s odvoláním na zástupce MMF uvedla, že mise bude trvat nejméně 15 dní a výkonná rada MMF by poté měla rychle dokončit případnou dohodu. Podle některých ekonomů a médií bude dokončení ještě rychlejší a ministr Papakonstantinu by mohl požádat o pomoc již tento týden na zasedání MMF ve Washingtonu.

I dnes stoupaly tržní úroky z řeckých dluhopisů na nová dlouhodobá maxima. Přirážka, kterou investoři vyžadují u desetiletých vládních obligací proti obdobným německým dluhopisům, se dostala na 5,24 procentního bodu z úterních necelých pěti bodů. Je tak nejvyšší od roku 1998 a asi desetkrát vyšší než před finanční krizí roku 2008.

Německo váha

Investoři jsou přesvědčeni, že Řecko o pomoc požádá již velmi brzy, avšak obávají, se, zda bude schopno řešit dlouhodobější problém 177 miliard eur splatných během příštích pěti let. Objevují se tak spekulace o restrukturalizaci řeckého dluhu včetně případného odpuštění jeho části, to však Atény důrazně odmítají.

Ministři financí eurozóny se tento měsíc dohodli na podmínkách vlastní pomoci, která by měla dosahovat 30 miliard eur. Nejistý je však stále postoj váhavého Německa, kde veřejnost je silně proti jakékoli pomoci Řecku a vládu čekají příští měsíc klíčové regionální volby v Severním Porýn-Vestfálsku. Opoziční sociální demokracie dnes pohrozila, že vládě zablokuje snahu zařídit schválení případné pomoci v dolní komoře parlamentu ve zrychleném režimu. To by vedlo k odkladu uvolnění peněz o několik týdnů.