Světová ekonomika v letošním roce poroste o 4,2 procenta a výrazně oživí z loňského propadu o 0,6 procenta, kdy klesla nejhlouběji od druhé světové války. Nový odhad Mezinárodní měnový fond (MMF) je mírně vyšší než dosavadní prognóza, která čekala letos růst 3,9 procenta. Pro příští rok odhaduje fond stejně jako v poslední verzi WEO růst globální ekonomiky zhruba stejným tempem 4,3 procenta.

Výhledy ve středu zveřejnil MMF ve své jarní verzi pololetní prognózy World Economic Outloook (WEO). Fond však upozornil, že oživení bude nestabilní a budou jej ohrožovat nová rizika, z nichž největší je prudký růst vládních dluhů.

"Výhled (ekonomické) aktivity zůstává neobvykle nejistý," uvedl fond s tím, že vzhledem k hrozbám je pravděpodobnější spíše horší výsledek.

Ještě letos zachovejte stimuly

MMF konstatoval, že možnosti manévrování v ekonomické politice jsou v řadě vyspělých zemí vyčerpány nebo výrazně omezeny. To znamená, že tyto ekonomiky v případě nových otřesů nebudou mít schopnost se účinně bránit.

Fond předpovídá, že růst ve vyspělých zemích dosáhne letos 2,3 procenta a příští rok bude jen nepatrně vyšší. Právě vyspělé země jsou zatíženy vysokými dluhy, které nahromadily ve snaze chránit se před dopady finanční krize a hospodářské recese.

Podle MMF by vyspělé země měly vzhledem ke slabosti ekonomiky ještě letos zavést většinu plánovaných stimulačních opatření a v roce 2011 by naopak již měly zahájit razantní ozdravování veřejných financí.

"Existuje naléhavá potřeba, aby vlády navrhly a veřejně prezentovaly důvěryhodné střednědobé strategie fiskální konsolidace. Ty by měly obsahovat přesné časové rámce snižování deficitů HDP. Stejně tak by měly obsahovat i nouzová opatření pro případ náhlého zhoršení veřejných financí," uvedl fond.

Růst potáhnou rozvíjející se trhy

K růstu pomohou světovému hospodářství především rozvíjející se trhy v čele s Čínou či Indii. "Oživení ve vyspělém světě bude nerovnoměrné," uvádí MMF ve výhledu.

Lépe zatím podle fondu vykročily Spojené státy než Evropa a Japonsko. Zatímco od americké ekonomiky fond letos čeká růst o 3,1 procenta, u eurozóny předpokládá oživení jen o jedno procento a v Japonsku o 1,9 procenta.

Rozvojové ekonomiky světa porostou mnohem rychlejšími tempy - o 6,3 procenta letos a 6,5 procenta napřesrok. Nejrychlejší expanzi zaznamená ve světě Čína, kde hrubý domácí produkt letos i příští rok vzroste o zhruba deset procent. Silný růst zažijí i další rozvojové mocnosti jako Brazílie a Indie.

Čeká banky nové zdanění?

V souvislosti s MMF ve středu také vyšla na serveru BBC zpráva, že fond plánuje zavedení dvou nových daní pro bankovní sektor. Chce si tak včas zajistil prostředky k úhradám nákladů na budoucí finanční krize.

Návrh fondu počítá s tím, že by mu bankovní instituce platily dvě nové daně - základní daň, která by měla zatím jednotnou sazbu, ovšem do budoucna by se sazba zvyšovala pro instituce s riskantnějšími obchodními transakcemi a druhou daní by byla daň ze zisků a odměn v bankách. Obě nové daně by podle MMF měly platit rovněž pojišťovny a další finanční instituce, vyplývá z dokumentů, který podle BBC fond předložil vládám skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20.

Detailně budou o návrhu jednat ministři financí a centrální bankéři zemí G20 o víkendu na svém setkání ve Washingtonu.