Německý státní dluh se loni zvýšil o 116 miliard eur (asi 2,9 bilionu Kč) na rekordních 1,76 bilionu eur (zhruba 44,5 bilionu Kč). Oznámila to ve své aktuální měsíční zprávě německá centrální banka Deutsche Bundesbank. Zadlužení Němců tak dosáhlo 73,2 procenta hrubého domácího produktu, což je výrazně nad 60procentní hranicí povolenou Evropskou unií. Centrální banka proto vyzývá německou vládu k tvrdým úsporným opatřením.

Hlavní podíl na rostoucím zadlužení měla podle Deutsche Bundesbank protikrizová opatření. Jen na pomoc postiženým bankám vláda loni vynaložila 45 miliard eur. Vlivem recese klesly také příjmy z daní a německá ekonomika se propadla o pět procent, což je zdaleka nejhorší výsledek od druhé světové války.

Německá vláda předpokládá, že by negativní trend zadlužování měl pokračovat i v příštích letech a v roce 2013 by celkový deficit mohl dosáhnout 82 procent HDP. Před tím ale centrální banka rázně varuje.

Stabilizační kotva Evropy slábne

Německo podle ní musí dostát odpovědnosti "stabilizační kotvy Evropy". Kabinet kancléřky Angely Merkelové se k tomu sice hlásí, "základy pro to v podobně konkrétních opatření ale stále chybí," kritizuje Deutsche Bundesbank vládní ekonomickou politiku.

 

 

Za klíčový prostředek ke snižování státního deficitu považuje německá centrální banka celkovou konsolidaci státních financí a zavedení takzvané dluhové brzdy. Ta by měla v Německu vstoupit v platnost v roce 2016 a u spolkového rozpočtu bude umožňovat zadlužení jen do výše 0,35 procenta HDP. Banka současně varovala před snahami odsouvat nepopulární úsporná opatření do budoucna.

Německá centrální banka není první, kdo kvůli zadlužování země s důrazným apelem na vládu Merkelové letos vystoupil. Už na počátku roku vyzvali kabinet přední němečtí ekonomičtí experti k přechodu na "nejúspornější kurz od vzniku spolkové republiky". Omezování výdajů Berlínu doporučil i člen vedení Evropské centrální banky a bývalý šéf Deutsche Bundesbank Jürgen Stark.