Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, měla loni čistý zisk 194 milionů korun, meziročně o 49 procent vyšší. Podnik, který je ziskový 11. rokem po sobě, má letos od svého vlastníka, ruské strojírensko-metalurgické skupiny OMZ, předepsán profit po zdanění ve výši 270 milionů Kč. Předběžné loňské hospodářské výsledky podle mezinárodních účetních standardů IFRS dnes novinářům oznámil generální ředitel a předseda představenstva Miroslav Fiala.

Tržby Škody JS se meziročně zvýšily o 27 procent na 3,92 miliardy korun, 38 procent produkce šlo na export. Letos plánuje utržit 4,68 miliardy Kč.

Podnik s více než 1000 zaměstnanci, jejich počet se za rok zvýšil o pětinu, loni nasmlouval rekordní zakázky za 11,7 miliard korun, jejich objem se tak zvýšil o 195 procent. Celkem má podnik dohodnuté kontrakty za více než 16 miliard korun, minimálně na dalších pět let. Navíc se Škoda JS uchází o nové velké projekty na jaderných elektrárnách v Temelíně, Dukovanech a Jaslovských Bohunicích, kde už běží výběrová řízení.

"Nežijeme za žádných státních zakázek, všechny kontrakty jsme si museli tvrdě vybojovat v tendrech," řekl Fiala. Firma trvale roste a ani finanční krize ji zásadně nepostihuje zejména proto, že jejími zákazníky jsou významné energetické koncerny, které kontrakty neruší a jsou solventní. Navíc většina zemí je přesvědčena, že bez jaderné energetiky to nepůjde. Díky příznivým ekonomickým výsledkům firma loni zvýšila mzdy o 4,2 procenta a letos zhruba o stejné procento.

Největší zakázkou, uzavřenou loni v červnu se Slovenskými elektrárnami, je dostavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce v hodnotě přes deset miliard korun. Podnik se tak stal jedním z pěti hlavních dodavatelů. "Zakázka umožňuje expanzi v klíčovém oboru a výchovu nové generace odborníků, kteří se výhledově uplatní také při plánované stavbě nových bloků v Temelíně, Jaslovských Bohunicích a Dukovanech," dodal Fiala.

Dále podnik loni zahájil druhou etapu obnovy řídících a kontrolních systémů v Dukovanech za více než 11 miliard korun, což je v současnosti největší projekt v české jaderné energetice. Škoda JS vymění původní analogové řídící systémy ve všech čtyřech blocích za digitální, což má až zdvojnásobit životnost elektrárny. Kontrakt bude dokončen v roce 2015.

V loňské roce se podnik stal lídrem mezinárodního konsorcia, které se uchází o výstavbu 3.a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín. Spolu s ruskými podniky Atomstrojexport a OKB Gidropress nabízí výstavbu jaderných bloků podle evropského projektu MIR-1200 založeném na lehkovodních reaktorech typu VVER. Škoda JS prošla úspěšně kvalifikací a kompletní nabídku předloží ČEZ zhruba v březnu 2011. O vítězném dodavateli by měl rozhodnut ČEZ v první čtvrtletí následujícího roku. Plzeňská Škoda JS jako lídr konsorcia dnes opět zopakovala, že z objemu zakázky, která přijde na stovky miliard korun, si další významné české podniky typu Modřanská potrubní, Vítkovice, Chemoprojekt, Sigma a ZAT ukrojí více než 70 procent.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru