Osud Energetické burzy Praha, největšího domácího trhu s elektřinou, který funguje od května 2007, je nejistý. Mezi sociálními demokraty, pravděpodobnými vítězi voleb, má řadu odpůrců. Pokud bude příští energetickou strategii určovat ČSSD, je možné, že burza skončí.

Ukončení Energetické burzy připouští i Milan Urban, stínový ministr průmyslu a spoluautor sociálně demokratického volebního programu v oblasti energetiky. „Burzu vymyslel ČEZ. Není místem, kde se tvoří tržní cena elektřiny, je to instituce, která má tvůrcům ceny dodávat spíš alibi,“ hodnotí burzu Urban.

ČSSD tvrdí, že pokud po volbách převezme vládu, zavede několik opatření, která mají za cíl srazit cenu elektřiny až o třicet procent.

Nejvíc si experti ČSSD slibují od lepšího dohledu Energetického regulačního úřadu na tvorbu cen. Dále chtějí, aby distribuční firmy měnily ceníky nikoliv jednou ročně jako nyní, ale každé čtvrtletí. A konečně navrhují více propojit a koordinovat český a slovenský energetický trh.

„Tyto mechanismy jsou první na řadě. Pokud nepomohou k narovnání cen, pak bychom se snažili prosadit rozhodnutí státu jako většinového vlastníka v ČEZ, aby tato společnost odešla z Energetické burzy. ČEZ je na burze největším hráčem, je tedy jasné, že bez něj by burza fakticky skončila,“ řekl Urban.

Stínový ministr zdůraznil, že odchod ČEZ z burzy by byl krajním řešením, kdyby jiná opatření na snížení ceny nezabrala. „Osobně bych byl spíš pro inovaci burzy, hlavně v tom smyslu, aby se zvětšil trh, pro který se na ní obchoduje,“ upřesnil Urban, jenž byl v letech 2003 až 2006 jako šéf resortu průmyslu zodpovědný i za energetickou politiku státu.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru