Vláda v pondělí projednala návrh tezí, které by do budoucna měly vést ke sjednocení základů daně z příjmu fyzických osob s vyměřovacími základy pro sociální a zdravotní pojištění. Podle ministra financí Eduarda Janoty by tento návrh měl vést k jednomu inkasnímu místu, kam by šly odvody na daně a sociální a zdravotní pojištění.

"Zjednoduší to proces propočtů. Současně by měl vyústit v jedno daňové přiznání a v odvodu financí na jeden účet," řekl po zasedání vlády Eduard Janota.

Návrh tezí je ovšem zatím ještě v začátcích. Podle Janoty dnes vláda vzala v potaz postup úvah ministerstva financí, které umožňují pracovat ministru práce a sociálních věcí a ministryni zdravotnictví na podkladech.

Systémy daně z příjmů fyzických osob, sociálního a zdravotního pojištění existují vedle sebe a mají podle MF podobné dopady na zaměstnance i osoby samostatně výdělečně činné. Stále ovšem podle materiálu systémy vykazují odlišnosti, například v definici základů, z nichž se jednotlivé odvody vypočítávají. Dalším rozdílem je například okruh osob, které jsou povinny odvody a daně platit. "Všechny tři druhy odvodů mají dostatečný počet podobných rysů, aby bylo legitimní uvažovat o mnohem užší harmonizaci jejich základů než dosud," uvádí materiál.

Tento krok povede podle MF ke sjednocení okruhu osob platících pojištění a i k sjednocení základu pro výpočet pojištění. Podle materiálu ovšem nebude možné dosáhnout úplného sjednocení. "Vzhledem k tomu, že se nejedná o ucelený návrh, neobsahuje ani kvantifikaci dopadů. Jako hlavní teze je však zmíněno, že cílem materiálu není změna výnosů daní ani pojistného a že případné změny základu by byly kompenzovány změnami sazeb," uvedlo MF.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru