Tisíce ztracených pracovních míst a tisíce tun řezaných květin, které přišly na zmar. I takový může být dopad odstávky leteckého provozu v Evropě. O to víc na pováženou je skutečnost, že takový dopad v tuto chvíli prožívají daleko v Africe, a to konkrétně ve východoafrické Keni.

Tamním farmářům se v tuto chvíli nedaří přepravit zahradnické produkty do Evropy a tak museli dočasně propustit tisíce pracovníků. Vývoz zahradních plodin je pro největší východoafrickou ekonomiku hlavním zdrojem tvrdé měny a v zemi s vysokou nezaměstnaností nabízí práci statisícům lidí.

Do států Evropské unie se z Keni letecky přepravují hlavně řezané květiny, fazole nebo hrách setý. Výpěstky se teď ale z Keni nemají jak dostat a klimatizované obchody v Nairobi a sklady na farmách jsou už zcela plné.

Krize potopila Island. Islandská sopka teď prohlubuje krizi v letectví - čtěte ZDE

Island jednal s Británií o splácení dluhu. Bez výsledku - čtěte ZDE

Podle předsedkyně keňské rady pěstitelů květin již bylo znehodnoceno 3000 tun květin. Pokud lety nebudou do úterka obnoveny, úrody se bude muset vyhodit mnohem víc.

Místní vláda se zatím snaží najít náhradní destinaci pro své produkty. Potenciálním odběratelem pro přebývající tuny květin by mohly být Spojené státy, kam se dají zásilky dopravit prostřednictvím JAR.

Podle informací z trhu omezení letecké přepravy pozastavilo také obchod některých evropských zemí s Asií. Potíže hlásí například rybáři ze Skandinávie, kteří dodávají mořské produkty do Asie a Spojených států.