Počet odhalených pojistných podvodů roste i v letošním roce. Růst pokusů o pojistné podvody souvisí zřejmě s ekonomickou krizí. Vyplývá to z ankety mezi největšími domácími pojišťovnami. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Likvidátoři a detektivové České pojišťovny odhalili v prvním čtvrtletí letošního roku pojistné podvody za více než 97 milionů korun. Meziročně se počet podvodů zvýšil o 70 procent. Potvrzují se tak odhady odborníků, kteří nárůst pojistných podvodů dávají do souvislosti s ekonomickou krizí, řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

V prvním čtvrtletí pokračoval trend loňského roku, objem odhalených podvodů u Kooperativy se zvýšil o zhruba pětinu, doplnil mluvčí pojišťovny Milan Káňa. "Celkem jsme prokázali 90 pojistných podvodů v celkové hodnotě 25 milionů Kč, zatímco loni to bylo pouze za 21 milionů Kč," dodal.

ČSOB Pojišťovna za první čtvrtletí pozastavila výplatu plnění z důvodu podezření na pojistný podvod za 17 milionů Kč. Jde o druhou největší uchráněnou částku za stejné období v posledních pěti letech, podotkl mluvčí pojišťovny Tomáš Hejda.

Fingování dopravních nehod

Generali odhalila pojistné podvody za více než 6,5 milionů korun. Celkový součet ale bude vyšší. Řadu z nich pojišťovna stále interně šetří, případně je Generali předala k dalšímu řešení policii nebo orgánům činným v trestním řízení. Podvody jsou prý častější než v předloňském roce, který ještě neovlivnila ekonomická krize. "Po prvním kvartále letošního roku jsme na vyšších číslech než za první dva kvartály roku 2008. Můžeme sledovat jistou souvislost mezi hospodářskou recesí a nárůstem pojistných podvodů," poznamenal mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Nejvíce odhalených podvodů měla ČP v krajích Jihočeském a Středočeském a také v Praze a v kraji Libereckém. Naopak nejméně se pokoušeli podvádět obyvatelé v krajích Vysočina, Královéhradeckém a Zlínském. Největší kvartální skok pak zaznamenala pojišťovna podle Bálka v jižních Čechách, kde její detektivové odhalili podvody v desetinásobné hodnotě proti loňsku.

Podvodům i nadále dominují škody v pojištění motorových vozidel, které například u Kooperativy představují asi 70 procent všech případů. "V loňském roce jsme ale také prověřovali více podezřelých pojistných událostí, kde byla škoda způsobena požárem. Nejčastěji šlo o vyhořelé provozovny a skladové budovy. Do jaké míry toto lze považovat za trend páchání podvodů, se ukáže až v průběhu letošního roku," míní Káňa.

 

 

U pojištění motorových vozidel se klienti snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla, na jejichž základě žádají větší odškodnění, upozornil Cívka. Ke snížení prevence směřující k omezení pojistných podvodů podle něj přispívá i zvýšení limitu pro povinné hlášení dopravní nehody policii. K fingované dopravní nehodě je prý schopen přivolat policii jen velmi úzký počet zpravidla "ostřílených“ pachatelů.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Maximální výše trestu za spáchání pojistného podvodu může dosáhnout až deset let. Zákon od ledna přísněji postihuje recidivisty, tedy osoby, které již v minulosti pojistný podvod spáchaly.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru