Třetí největší americká banka Citigroup dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku čístého zisku 4,43 miliardy dolarů (zhruba 82,4 miliardy korun). Ještě ve stejném období loňského roku hospodařila se ztrátou 966 milionů dolar. Společnost o tom informovala prostřednictvím agentury Reuters v tiskové zprávě.

Citigroup tak dokazuje, že se z pozice téměř nejslabšího amerického bankovního institutu opět pomalu dostává do popředí. Výsledek překonal i odhady analytiků. K výsledkům dopomohlo především úspěšné obchodování.

Výsledek představuje pro akcionáře čistý zisk 15 centů na akcii, zatímco ztráta před rokem na akcii vyšla na 18 centů. Analytici očekávali i nyní malou ztrátu. Tržby banky dosáhly 25,4 miliardy dolarů.

V březnu již generální ředitel Vikram Pandit uvedl, že banka je na dobré cestě k ziskovosti a ztráty z případných špatných aktiv by měly být zvládnutelné, pokud se ekonomika udrží na své současné úrovni a nepůjde opět dolů.

I další americké banky na dobré cestě

Finanční ústav Citigroup není jedinou bankou, která dosáhla v prvním čtvrtletí výrazného zisku.

Největší americká bankovní společnost Bank of America v letošním prvním čtvrtletí mírně zvýšila čistý zisk na 2,83 miliardy dolarů (zhruba 53 miliard Kč) z 2,81 miliardy dolarů před rokem.

 

 

"Naše výsledky odráží postupně se zlepšující ekonomiku," uvedl generální ředitel společnosti Brian Moynihan. V posledních dvou čtvrtletích loňského roku firma vykázala ztráty kvůli problémům v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Americký finanční ústav JPMorgan Chase & Co hospodařil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 3,3 miliardy dolarů (asi 61,1 miliardy Kč). Proti stejnému období loni je to nárůst o 57 procent a je to mnohem lepší výsledek, než se čekalo. Podíl na výsledku měly miliardové zisky z obchodování s cennými papíry a snížení rezerv na krytí ztrát ze špatných úvěrů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru