Česko může získat z fondů EU pro období do roku 2013 o 237 milionů eur (šest miliard Kč) více, než se čekalo. Informovala o tom v pondělí Evropská komise. Důvodem je fakt, že česká ekonomika rostla v minulých třech letech rychleji, než se předpokládalo.

Původně se měla ČR ve fondech pro roky 2007 až 2013 vyčleněno 26,69 miliardy eur (672 miliard korun podle aktuálního kurzu).

Více dostanou na dotacích i naši sousedé. Slováci mohou získat z fondů EU pro stejné období do roku 2013 o 138 milionů eur (3,48 miliardy Kč) více. Polsko pak má nárok na 633 milionů eur navíc (zhruba 15,95 miliardy korun). Stejně jako u nás je důvodem rychlejší růst ekonomiky.

"Blahopřejeme těmto zemím, že dokázaly navzdory složitým podmínkám tak přesvědčivě překonat prognózy růstu z roku 2005. Tyto finanční prostředky jim pomohou pokračovat v modernizaci hospodářství a přípravě na budoucnost," řekl eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski.

Růst ČR překročil kumulativně v letech 2007 až 2009 původní prognózu o 7,5 procenta, u Slovenska to bylo o téměř 11 procent, u Polska o osm procent. Eurokomisař zdůraznil, že je čistě na členských zemích, jak dané prostředky využijí.

"Lajdáci" v čerpání

To, že jsou nějaké peníze zemi v unijním rozpočtu vyčleněné, ještě nutně neznamená, že se je danému státu podaří všechny vyčerpat. Česko zatím stejně jako Slovensko patří v přidělování peněz z fondů pro roky 2007 až 2013 spíše k těm téměř nejhorším, ukázala nedávná zpráva Bruselu popisující situaci ke konci loňského roku.

Podle tohoto materiálu Česko mělo k danému datu už definitivně "přiklepnuto" 21,6 procenta finančních prostředků, což je sedmé nejnižší číslo z 27 států bloku. Podle tohoto materiálu Slováci díky 18,6 procenta figurují na třetí nejhorší pozici. Hůř než oni na tom jsou jen Řekové a Rumuni.

Extra peníze budou určeny konkrétně pro roky 2011 až 2013. Zamířit by měly na stírání rozdílů mezi regiony, tedy třeba na podporu rozvoje infrastruktury.

Rozhodnutí Evropské komise, výkonného orgánu EU, je definitivní a už ho nemusí schvalovat ani Evropský parlament, ani Rada EU zastupující členské země.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru