Česká republika přichází každým dnem zastaveného leteckého provozu o 120 až 150 milionů korun. Vyplývá to z nedělních propočtů analytické společnosti Mag Consulting.

"Pokud by byl výpadek letecké dopravy delší než pět dní, byl by výpadek v celoročních příjmech ze zahraničního cestovního ruchu nenahraditelný," uvedl šéf firmy Jaromír Beránek. Kolaps evropského a transatlantického letového provozu způsobený vulkanickým prachem z islandské sopky trvá už čtvrtý den.

Nepříznivá situace se podle Mag Consulting výrazně dotkne všech leteckých společností, letišť, hotelů, restaurací a dalších poskytovatelů služeb v cestovním ruchu.

Z kvalifikovaného odhadu mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury vyplývá, že kvůli erupci sopky se do Česka nedostanou desítky tisíc zahraničních turistů.

České aerolinie už dříve odhadly, že uzavírka leteckého provozu je bude stát desítky milionů korun. Pražské letiště uvedlo, že jeho ztráta se za každý den bez provozu letadel pohybuje od devíti do 12 milionů korun.

Vzdušný prostor nad ČR zůstane pro leteckou dopravu kvůli oblaku sopečného prachu z Islandu a meteorologickým podmínkám uzavřen podle ranního rozhodnutí krizového štábu do pondělních 12:00.


EU chce vyhodnotit ekonomický dopad způsobený sopečným mrakem. Podle služby Eurocontrol už bylo od čtvrtka v evropském vzdušném prostoru zrušeno na 63.000 letů. Postup zemí by měl být v rámci EU důsledně koordinován, oznámil v neděli předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

"Je důležité, aby se všechna chystaná opatření koordinovala na evropské úrovni," prohlásil podle Reuters Barroso.