Přední investiční banka Goldman Sachs čelí obvinění amerických úřadů z podvodu na investorech. Škody mají dosahovat až jedné miliardy dolarů (asi 18,6 miliardy Kč). Podle ekonomů bude mít banka před sebou těžkou právní bitvu. V pátek o tom informovala agentura Reuters.

Úřady podaly na banku civilní žalobu u federálního soudu na Manhattanu. Jde zatím o nejvýraznějším právní krok, který vláda učinila ve vztahu k problémům na hypotečním trhu. Propad tohoto trhu v roce 2007 odstartoval finanční krizi, která rychle přerostla v celosvětovou recesi. Šéf burzovní komise (SEC) řekl, že SEC vyšetřuje i další praktiky, které přispěly ke vzniku krize.

Komise pro cenné papíry uvedla, že z podvodu je obviněna banka a její viceprezident Fabrice Tourre. Komise uvádí, že banka nezveřejnila podstatný fakt. Jeden z jejích klíčových klientů totiž bance pomohl stanovovat cenu obligací CDO (collateralized debt obligation), které banka nabízela investorům.

Zmíněným klientem je společnost Paulson & Co, která patří mezi největší hedgeové fondy a v jejímž čele stojí miliardář John Paulson. Problém je v tom, že když banka zmíněný strukturovaný produkt nabízela investorům, Paulsonův hedgeový fond zároveň obchodoval proti těmto obligacím. Sázel už tedy na jejich pokles a svým postojem pokles kurzu těchto cenných papírů i přiživoval.

Hodnota CDO, které Goldman Sachs prodával, se odvíjí od toho, jak si vedou další cenné papíry kryté hypotečními úvěry horší kvality. V tomto konkrétním případě šlo o hypotéky vydávané k nákupu domů a dalších obytných nemovitostí. Komise uvádí, že tyto papíry zřejmě stály investory více než miliardu dolarů. 

Akcie Goldman Sachs okamžitě po zveřejnění zprávy odepsaly přes sedm procent hodnoty, později klesly až na 164 dolarů a vykazovaly propad kolem 15 procent. Dow Jonesův index ztrácel skoro procento, Nasdaq Composite asi 1,2 procenta, index S&P 500 více než 1,3 procenta.

"Nemyslím si, že to ovlivní oživení a zlepšení finančního systému, ale mohl by to být začátek období regulačního mračna nad Goldmanem a možná nad celým sektorem investičního bankovnictví," uvedl analytik Hank Smith ze společnosti Haverford Trust.

Přední internetová společnost Google klesla o více než šest procent. Firma sice ohlásila nárůst čtvrtletního zisku o 40 procent, někteří investoři však čekali ještě lepší výsledky. Investory nenadchly ani na první pohled příznivé výsledkové zprávy firem Bank of America a General Electric.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru