Čeští vyšetřovatelé ani po roce od znovuotevření případu nepokročili ve vyšetřování divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti – dnes Czech Coal - koncem devadesátých let. Švýcarská prokuratura jim totiž prý odmítá poskytnou doklady, které by umožnily případ uzavřít.

Tento týden se proto do případu vložila i Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která se kvůli tomu sešla s generálním prokurátorem Švýcarské konfederace.

„Schůzka byla ve čtvrtek. Řešily se na ní kroky k efektivní realizaci mezinárodní justiční spolupráce,“ potvrdila mluvčí Vesecké Renata Malinová, ale protože je případ stále otevřen, odmítla uvést podrobnosti. Schůzka se podle ní ale týkala i jiných případů.

Tenkrát v osmadevadesátém

O vliv v druhé největší hnědouhelné firmě v zemi přišel český stát v roce 1998, kdy ji ovládl Appian Group. Ten skoupil akcie Mostecké a vyšachoval stát, který měl jen 46 procent akcií.

Vláda kontrovala a obvinila management Mostecké z toho, že stojí za oním investorem. Společnost prý koupili za miliardy, jež si doly ukládaly na rekultivace - tedy budoucí nápravu krajiny po těžbě.

Policie ale podezření nedokázala potvrdit. Klíč totiž ležel ve Švýcarsku - tam si doly v devadesátých letech uložily uvedené miliardy. A důkaz, že jde o stejné peníze, za které Appian doly koupil, se policii nepodařilo získat.

»Do Švýcarska šlo několik žádostí o objasnění těch převodů, ale vždy odpověděli, že je to bankovní tajemství,« uvedla tehdy HN mostecká státní zástupkyně Eva Vetýšková, která proto případ odložila.

Nám neřekli, sami vyšetřovali

Zvrat přišel předloni v létě, kdy naopak švýcarská strana požádala Česko o výslechy tehdejších manažerů hutí a ze žádosti vyplynulo, že je podezírá z praní špinavých peněz.

A že na švýcarských bankovních účtech úřady obstavily 700 milionů švýcarských franků (přes 12 miliard korun), které podle jejich závěrů byly vyprány řetězcem obchodů a sloužily k ovládnutí dolů.

Čeští vyšetřovatelé proto loni na jaře případ znovu otevřeli, ale zatím se příliš daleko nedostali. Chybí jim totiž dokumenty o převodech, které shromáždili Švýcaři. „Požádali jsme je o právní pomoc, ale nedostali jsme odpověď,“ říká náměstkyně Krájského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

A s žádostmi neuspěli ani žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze, kteří poté dozorování vyšetřování převzali.

My posíláme, oni nic

„Všechny požadavky švýcarské strany jsou průběžně plněny tak jak nám je posílají. Naopak odpovědi na naše žádosti o pomoc dosud nepřišly,“ uvádí mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Česká policie totiž například pro Švýcary vyslýchá svědky i podeřelé. „Bylo by načase, kdyby i od nich konečně něco přišlo,“ dodala.

Sami Švýcaři nechtějí kauzu komentovat. Tamní prokuratura již přitom loni na jaře uzavřela předběžné šetření a případ předala Úřadu soudního vyšetřování.

"Případem se zabýváme, ale dokud nebude vyšetřování uzavřeno, nelze k němu podávat žádné informace," sdělil HN v telefonickém rozhovoru soudce Gérard Sautebin, který kauzu Mostecké uhelné v loňském roce z generální prokuratury převzal.

Podle Válové však to, co nyní řeší Švýcaři, není přímo tunelování Mostecké uhelné. „Ty případy spolu sice souvisí, ale stejné kauzy to nejsou,“ upozornila.

Doly nyní vlastní společnost Czech Coal, kterou ovládá finančník Pavel Tykač spolu s Petrem Pudilem a Vasilem Bobelou. Zatímco Tykač do firmy přišel až v roce 2006, zbylí dva v Mostecké uhelné a firmách kolem ní v době divoké privatizace figurovali.