Kolik dostaly politické strany od svých sponzorů

ODS

ODS loni získala od sponzorů 97 milionů korun - víc než všechny ostatní parlamentní strany dohromady. Předloni jí mecenáši dali jen 75 milionů.

ČSSD

Sociální demokracie dostala od sponzorů přes 24,5 milionu korun, nejvíce přispěla firma Cíl, kterou strana vlastní.
Přes šest milionů straně věnoval spolužák předsedy Paroubka Tomáš Melich.

Ostatní

Top 09 získala 42 milionů, Zelení vybrali v darech pouze 21,5 milionu. lidovci 7,5 milionu korun a komunisti o tři miliony míň.

Titulky novin v minulých dnech hlásaly, že nejštědřejším sponzorem ODS se v loňském roce stal Jaromír Jágr, jenž do stranické kasy poslal čtyři miliony korun. Omyl. Při zevrubném zkoumání výroční zprávy se vynoří ještě mnohem vydatnější donátor: podnikatelské duo Václav Hrdlička a Josef Stránský.

Své milionové dary rozepsalo na tři firmy. Sám Hrdlička ODS daroval 1,2 milionu korun, jeho manželka o sto tisíc korun méně. Jeho společník Stránský věnoval milion a půl. Soupis štědrosti podnikatelů pokračuje: společná realitní firma Domum poslala do stranické kasy 2,2 milionu korun. I jejich další společná firma, Hamburk, dopřála občanským demokratům - od ní přišel přesně jeden milion korun.

Vyplatí se ve výroční zprávě pátrat dál. Dva miliony korun poukázala na účet ODS i firma Varhi - první stavební, v níž figuruje Hrdlička. Podtrženo, sečteno: podnikatelská skupina kolem Hrdličky a Stránského podpořila nejsilnější pravicovou stranu devíti miliony korun, tedy bezkonkurenčně největší sumou. Pro srovnání: celkem loni ODS dostala od sponzorů 96,5 milionu korun, z toho od 303 firem osmatřicet milionů.

Dvacet let volím ODS

Proč Stránský s Hrdličkou svůj dar tak rozmělnili? Na to nelze získat odpověď, novinářský zájem snáší zjevně nelibě. "Dvacet let volím ODS, mám možnost je sponzorovat, tak to dělám. To je celé, co vám k tomu můžu říct. Na shledanou," řekl HN Stránský a zavěsil. Více o svém sponzoringu nechce mluvit ani jeho společník Hrdlička. Na zanechané vzkazy HN vůbec nereagoval.

Podle zjištění HN patří přitom oba mezi aktivní podnikatele, kteří si na první pohled mohou tak štědré donátorství dovolit. V okolí Prahy například staví dřevostavby. Na druhou stranu dostupné oficiální dokumenty tomu příliš nenapovídají.

Realitní firma Domum v účetní uzávěrce za rok 2006 píše, že zaznamenala ztrátu 2,1 milionu korun a zaměstnávala tři lidi. Firma Varhi - první stavební zase deklarovala za rok 2007 celkové výnosy pouhých pět set tisíc korun. Novější data ale k dispozici nejsou.

A třeba Tomáš Hrdlička, pražský podnikatel, člen ODS a vlivný zákulisní hráč, o nejštědřejší podnikatelském tandemu ve svém rajonu prý nic nevím. "Václava Hrdličku neznám. Je to jen shoda jmen," prohlásil.

Dědictví i restituce

Porcování sponzorských darů nicméně není nic výjimečného. TOP 09 například dostala celkem čtyři miliony korun od gumárenských firem kolem společnosti ČGS, která sponzorské příspěvky rozepsala i na své dva závody Buzuluk a BB Servis Centrum.

"Jsou to kluci, se kterými jsem začínal po škole. To, že si vzpomněli na starého kolegu, beru jako projev mimořádné kolegiální solidarity mezi námi starými gumaři," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Dary drobí ovšem i fyzické osoby. Například jméno Lojín se ve výroční zprávě TOP 09 opakuje hned čtyřikrát. Petr Lojín, jeho manželka, syn a dcera. Ti všichni dali nové straně po 245 tisících korun. "Zdědili jsme určitý obnos, s kterým jsme nepočítali a jako rodina jsme je zrovna nepotřebovali," vysvětlil Lojín, který má fungující firmu. Na seznamu ODS zase figuruje jméno Miroslava a Dany Hruškových. Každý věnoval milion a půl. "Většina pěněz šla z peněz, které získala manželčina rodina při restituci," popsal Hruška.