Ještě ani poslanci formálně neposlali schválenou novelu loterijního zákona do Senátu a už vznikl plán, jak ji změnit. Chystají ho zástupci ODS. Budou se v Senátu snažit prosadit alespoň torzo neúspěšného návrhu, který měl novelu pozměnit už ve sněmovně. Jeho předkladatel Pavel Suchánek (ODS) si kvůli sporným bodům vysloužil podezření, že podlehl loterijní lobby.

Ve sněmovně schválený zákon zaručuje obcím, že budou rozhodovat o umístění automatů. Loterijní lobby tak prohrála důležitou bitvu. Má ale ještě šanci, že projdou jiné změny, které by jí pomohly.

Například když se obec rozhodne zakázat na svém území automaty, mohou podle schválené novely zůstat na místě maximálně tři roky. ODS ale navrhuje, aby se "doba hájení" prodloužila na pět let. "Je to rozumnější lhůta, kterou doporučilo i ministerstvo financí," odůvodnil návrh místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Na delší termín tlačí sázkové firmy. Pokud by zůstal tříletý, hrozily by arbitrážemi kvůli státem zmařené investici. Ve hře byla původně i desetiletá lhůta, tu ale poslanci odmítli.

Další změna, kterou ODS plánuje s loterijním zákonem v Senátu udělat, se týká kaucí, které musí loterijní firmy složit. Například pro kasina by se zvýšila ze současných třiceti na sto milionů. Vyšší částka nahrává velkým společnostem, malé dostane ze hry nebo je donutí se spojit.

Zákonodárci také chtějí zákon upravit tak, aby nezakazoval sponzorovat sport mimo území České republiky. Schválený zákon v praxi znemožňuje, aby sázkařské firmy sponzorovaly reprezentanty. V minulosti měli jejich loga na dresu například skokani na lyžích.

V současném znění norma také dává obcím spornou pravomoc povolovat a zakazovat internetové sázení, což je v praxi neproveditelné.

Obce zkrátka nepřijdou

V jednom se však ČSSD a ODS před volbami shodnou. Obce musejí mít možnost plně regulovat všechny typy automatů. To ve sněmovně schválený zákon zaručuje.

Obce dosud nebyly zapojeny do povolovacího řízení ohledně některých výherních automatů. U nejproblematičtějšího druhu automatů, videoterminálů, mělo rozhodující slovo ministerstvo financí. Praxe se ukázala jako špatná. Úředníci bez znalosti místních podmínek posílali do měst tisíce videoterminálů. Kvůli špatnému zákonu ani nemohli odmítnout žádosti o jejich umístění.

Zachování bodu o regulaci je pro ČSSD klíčové. Pravomoc obcí nad videoterminály má ve volebním programu. "O změnách v novele jsme ochotni se bavit. Kromě omezení pravomocí obcí," říká autor novely poslanec Pavel Němec (ČSSD).

Pravomoc obcím chtěli omezit poslanci v rozpočtovém výboru sněmovny. Jejich komplexní návrh ale při hlasování neprošel. Předtím na něj jako první upozornily HN.