Přední ekonomické instituty ve čtvrtek zlepšily odhad letošního růstu německého hrubého domácího produktu na 1,5 procenta z 1,2 procenta předpokládaných v říjnu. V příštím roce by měla německá ekonomika podle společné prognózy institutů stoupnout o 1,4 procenta.

Instituty rovněž snížily odhad průměrné nezaměstnanosti v Německu pro letošní rok na 8,1 procenta z dříve předpokládaných 9,4 procenta. Napřesrok by pak měla míra nezaměstnanosti klesnout na 7,9 procenta. Instituty upozornily, že hospodářské oživení v Německu sice v zimě zpomalilo, ale základní tendence v ekonomice zůstává vzestupná.

"Trh práce prokázal od začátku recese pozoruhodnou sílu," uvedly instituty. Nezaměstnanost v Německu zmírňuje mimo jiné vládní program podpory zkrácených pracovních úvazků. Vláda se tímto programem snaží přimět firmy, aby nahrazovaly propouštění zaměstnanců pouhým zkracováním jejich pracovní doby.

Potřeba úsporný plán

Německo hodlá program podle návrhu zákona získaného ve středu agenturou Reuters prodloužit do poloviny roku 2012. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle dnes nicméně upozornil, že program je velmi nákladný a nemůže být dlouhodobým řešením problémů na trhu práce.

Ekonomické instituty dnes vyzvaly německou vládu k úspornému plánu, jenž by neměl v poválečné historii země obdoby. "Navrhovaná konsolidace rozpočtu vyžaduje přísnou úspornou politiku, jakou ještě spolková republika nezažila," uvedly.

Podle institutů je za současné situace nerealistické uvažovat o snižování daní. Vládnoucí strany z koalice kancléřky Angely Merkelové přitom slíbily, že letos sníží daně o zhruba 20 miliard eur (půl bilionu Kč) s cílem podpořit hospodářský růst.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je mimo jiné závislá řada firem z České republiky. Německo se v polovině roku 2008 propadlo do hospodářské recese, v které setrvalo celý další rok. K růstu se ekonomika vrátila až loni ve druhém čtvrtletí.

Proces hospodářského oživení v Německu se však v závěru loňského roku zastavil. Hrubý domácí produkt nevykázal ve čtvrtém čtvrtletí žádnou změnu oproti předchozím třem měsícům, v nichž stoupl o 0,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru