Zhodnocení investic realitního fondu MSREF VI International podle regionů

Japonsko
-90 %
Evropa
-80 %
Asie a Pacifik
+ 10,3 %
Severní a Jižní Amerika
0 %
Investoři měli slíbený roční výnos
22,1 %

Americká banka Morgan Stanley sdělila investorům svého nemovitostního fondu MSREF VI International, že zřejmě přijdou až o dvě třetiny svých vkladů. Za tři roky svého fungování totiž fond prodělal na investicích do velkých developerských projektů celkem 5,4 miliardy dolarů (99,5 miliardy korun) ze svého původního jmění 8,8 miliardy dolarů.

Nemovitostní fond od svého vzniku v roce 2007 investoval především v Japonsku, v jižní a jihovýchodní Asii a v Evropě. Zatímco developerské projekty v Číně a Singapuru přinesly fondu více než dvacetiprocentní zhodnocení, investice do velkostaveb v Japonsku a Evropě vykázaly v některých případech až devadesátiprocentní ztrátu.

Příkladem může být nové sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem, do jehož výstavby investoval fond Morgan Stanley celkem 77 milionů dolarů, z nichž se mu však vrátilo jen necelých osm milionů. Podobný debakl zaznamenala americká banka také v projektech nových hotelů Hilton po celé Evropě či kancelářského komplexu Seoul Square v Jižní Koreji.

Ztráta 5,4 miliardy dolarů je nejvyšší v celé historii amerických nemovitostních fondů. Přestože i některé konkurenční fondy prodělaly také více než polovinu svého původního jmění, celkovým objemem ztrát se nemovitostní fond žádné jiné banky ani zdaleka nepřiblížil bilanci MSREF VI International.

Morgan Stanley slíbila investorům výnos z investic do svého realitního fondu v průměrné roční výši 22,1 procenta. To přilákalo i řadu zaměstnanců samotné Morgan Stanley, kteří dohromady do fondu vložili pětinu jeho celkového jmění. Většinu zbylé sumy získala Morgan Stanley především od amerických penzijních a univerzitních fondů.

Nemovitostní fondy Morgan Stanley, které za posledních dvacet let nasbíraly investice v hodnotě 174 miliard dolarů, tak nyní přišly o svou dobrou pověst, kterou budou jen horko těžko získávat zpátky.

Pomoci jim v tom má Owen Thomas, kterého banka po pěti letech znovu dosadila do pozice ředitele divize nemovitostních fondů. Právě on totiž před svým odchodem v roce 2005 dokázal udělat z Morgan Stanley v oblasti investic do nemovitostí lídra trhu.

Finanční krize a strach z nových vládních regulací bank přiměla například konkurenční Citigroup prodat nebo výrazně omezit aktivity nemovitostních fondů. Morgan Stanley je ale nyní v šachu, jelikož v případě zrušení již nasmlouvaných investic by musela platit obrovská penále, která by ztrátu jejího fondu ještě prohloubila. Vedení banky je navíc odhodláno pokračovat v provozování nemovitostních fondů i v budoucnu. Získat pro ně peníze od investorů ale rozhodně nebude snadné.