Maloobchodní tržby ve Spojených státech v březnu meziměsíčně stouply o 1,6 procenta, tedy nejprudším tempem od loňského listopadu. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Analytici čekali mírnější nárůst o 1,2 procenta.

Američtí spotřebitelé v březnu více nakupovali motorová vozidla a širokou škálu dalšího zboží. V meziročním srovnání se maloobchodní tržby zvýšily dokonce o 7,6 procenta.

Ministerstvo navíc opravilo únorové meziměsíční tempo růstu tržeb na 0,5 procenta z původně ohlášených 0,3 procenta. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že se rozšiřuje hospodářské oživení tažení zpracovatelským sektorem.

Tržby z prodeje motorových vozidel a součástek v březnu meziměsíčně stouply o 6,7 procenta, tedy nejvýrazněji od října. V únoru se přitom snížily o 1,9 procenta.

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 5,6 procenta. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě USA obvykle podílí zhruba 70 procenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru