Centrální bankéři jsou na pozoru: silná koruna a nechuť Čechů utrácet stláčí v posledním období ceny v obchodech. Takové prostředí vytváří strážcům inflace z České národní banky (ČNB) prostor pro další snižovaní úrokových sazeb, které jsou už nyní na rekordně nízké úrovni jednoho procenta.

"Kdyby byla sazba o čtvrt procentního bodu nižší, nebylo by tu nic, co by nás donutilo ji zvýšit," řekl agentuře Bloomberg viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Podle něj je tak evidentní, že zvýšení úrokové sazby bezprostředně nehrozí.

Právě Singer hlasoval pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu už na posledním zasedání bankovní rady koncem března. A spolu s ním i Vladimír Tomšík. Přehlasovali je ale další čtyři přítomní členové bankovní rady, kteří se sazbami hýbat nechtěli.

Přesvědčení o nutnosti vrátit inflaci "mezi mantinely" je nicméně mezi centrálními bankéři nyní o něco silnější, než bylo před pár týdny.

Další členka bankovní rady Eva Zamrazilová v úterý prohlásila, že je sice s úrovní sazeb v Česku vcelku spokojena, jejich snížení však podle ní nelze vyloučit. A to přesto, že takový krok by měl jen částečný dopad na trhy, soudí Zamrazilová.

Také guvernér ČNB Zdeněk Tůma nedávno uvedl, že si "lze představit příští posun sazeb i směrem dolů". A ze zápisu z posledního zasedání bankovní rady ČNB vyplývá, že předpokládaný budoucí nárůst sazeb bude "proti stávající predikci pozdější a pozvolnější".

O dalším vývoji úrokových sazeb budou členové bankovní rady ČNB rozhodovat na svém zasedání 6. května. Zamrazilová už ohlásila, že na něm bude chybět.

Nebezpečně silná koruna sráží inflaci

Posilování koruny přispívá k nižší inflaci. Od začátku roku už koruna posílila proti euru o pět procent. A podle analytiků je možné, že česká měna ještě dále zpevní. Tedy pokud na světových trzích vydrží optimismus. Kurz koruny by se tak mohl podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše dostat pod 25 korun za euro.

Kurz mohou ovlivnit i parlamentní volby o posledním květnovém víkendu. Analytici očekávají, že kurz koruny bude v této souvislosti značně kolísat.

"Prognózu kurzu koruny k euru na červen stále držíme na 25,40 koruny za euro. Vznikne-li ale vláda se silným mandátem, očekáváme posílení koruny přes hranici 25 korun za euro. V případě slabé vlády se naopak obáváme výraznějšího oslabení," říká Helena Horská z Raiffeisenbank.

Vůči dolaru je koruna zhruba na stejné úrovni jako počátkem roku. V týdnu se obchodovala za 18,54 koruny za dolar. Česká měna nicméně v posledních dnech vyrovnávala oslabení z konce března.

Česká koruna není jedinou měnou z regionu, která v posledním období prudce posilovala. Polská centrální banka minulý pátek, ještě před tragickým úmrtím guvernéra Sławomira Skrzypka, poprvé od zavedení plně plovoucího kurzu před deseti lety zasáhla proti silnému zlotému. Nákupem deviz se jí podařilo tento trend zvrátit.

HOLUBICE

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer míní, že existuje další prostor pro snížení úrokových sazeb. Vytváří ho posilující koruna a slabá spotřebitelská poptávka.
FOTO: HN - ZUZANA ŠMAJLEROVÁ