Americký výrobce letadel Boeing nechce splnit žádost irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair o letouny, v nichž by bylo více sedadel a méně toalet. Uvedla to v úterý firma Ryanair. Plány na zvýšení počtu sedadel na úkor toalet se nelíbí ani americkému úřadu pro letectví FAA. Ten se stejně jako Boeing staví rovněž proti záměru Ryanairu zavést v letadlech místa na stání, napsala agentura DPA.

Podle Boeingu by zvýšení počtu sedadel na úkor toalet ohrozilo bezpečnost cestujících. Generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary nicméně podle agentury AP stále doufá, že se mu podaří přesvědčit Boeing, že odstranění dvou toalet a jejich nahrazení šesti sedadly by nevedlo ke zpomalení případné nouzové evakuace letadla.

Stojí se v metru, tak proč ne v letadle

"Úřady argumentují tím, že v případě nouze by evakuace letadla trvala déle. My se domníváme, že by to trvalo kratší dobu," uvedl O'Leary. "Proč by se v letadle nemohlo stát, když se může stát ve vlaku londýnského metra," řekl rovněž.

 

 

Ryanair má v plánu také zpoplatnění toalet na palubě letadla. Firma v lednu uvedla, že toto zpoplatnění by se týkalo jen letů trvajících nejvýše hodinu. Aerolinky doufají, že by jim tento krok umožnil snížit průměrnou cenu letenky nejméně o pět procent. Poplatek má činit jednu libru nebo jedno euro (zhruba 28,4 nebo 25,1 Kč).

Ryanair je považován za průkopníka nejrůznějších poplatků za odbavení. Firma sice nabízí levné letenky, avšak má současně spoustu dalších zpoplatněných služeb, včetně platby za zavazadlo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru